| Annnonimm a întrebat:

Buna acum o saptamana am fost muscata la gradina zoologica de un animalut nu a curs sange si nu se vad urme de muscatura nici nu o pot numi muscatura deoarece animalul doar a apasat putin cu dintii de jos pe degetul meu.Azi când am fost la medicul de facultate sa il intreb daca asa avea nevoie de vaccin antirabic mi-a spus cu indiferenta daca nu a curs sange nu trebuie vaccin.
Imi poate spune cineva daca as avea nevoie de vaccin avand in vedere ca nu s-a intamplat in Romania cu intro gradina zoo din Olanda unde cred ca au destula grija de animalele lor.( scuze am anixetate si ipohondrie)
Ce ati face in locul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Nu, nu e nevoie de vaccin dacă nu există o rană deschisă să curgă sânge. Oricum trebuia să te speli pe mână serios și să dai și cu spirt. E la mintea cocoșului. Dacă nu te doare e în regulă, iar dacă te doare poate ți-a apăsat pe tegumente pe cartilajii le-a strâns cu gura.

| Annnonimm explică (pentru Anonimuserr):

Ma prins de deget si la dus la gura unde i-am simtit dintii de jos pe deget exact ca si cum ai atinge dintii de jos ai unui om.M-amspalat pe maini asa cum am putut find inca la gradina zoo.Cand m-am uitat la deget se vedea o urma in forma de linie subtire dar nu stiu sigur daca e de la animal sau o aveam de dinainte si acum se vede urma. Nu ma doare absolute nimic si nici in ziua incidentului nu am simtit nimic.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Annnonimm):

E în regulă atunci, nu s-a întâmplat nimic. Nu e nevoie de vaccin antirabic dacă n-a curs sânge cum s-a mai zis pe aici. Data viitoare mai multă atenție întrucât poți să o pățești și să te muște adevărat.
Sănătate!

| Annnonimm explică (pentru Anonimuserr):

Intr-adevar vina e a mea dar toata povestea sa petrecut intr-o camera numai pentru animalele de noapte unde practic ele erau lasate libere si de aceea ma gandesc ca erau vaccinate

| Anonimuserr a răspuns (pentru Annnonimm):

Practic ce te-a mușcat ce animal era?

| Annnonimm explică (pentru Anonimuserr):

Nu îmi aduc aminte exact ce animal este deoarece am uitat numele (scria in olandeza) dar este o ruda mai apropiata a lemurului

| InnocentSίn a răspuns:

Are dreptate acel medic! Daca nunai rana "deschisa" nu patesti absolut nimicwinking n.ai nevoie de niciun vaccin deoarece animalutul doar te-a "atins" si in felul asta nu se transmite nicio bacterie sau boala.E recomandat sa te fi spalat pe mana totusi! Daca ai facut asta, nu-i nicio problema! Bafta!

| turchis2 a răspuns:

Nu ai nevoie deoarece nu a curs sange si nici macar nu tea zgariat.eu zic sa stai linistita in caz ca s-a umflat ia un antiimflamator si este totuul Ok sper sa iti fie de folos aces sfat! bafta!