| anonim_4396 a întrebat:

Am 11 ani, înălțimea de 1 metru si 52 de centimetri, si 57 kg. Când aveam 7 - 8 ani arătăm foarte bine, dar am început sa mănânc, recunosc, foarte mult, si am ajuns așa. Am căutat Greutatea ideala pe diferite site - uri, dar as vrea sa îmi spuneți :
Cat sa mai slăbesc si la cate kg sa ajung, ținând cont ca nu pot sa slăbesc mult. Cum sa slăbesc când sunt așa o mâncăcioasa.
Îmi e rușine de cum arat si toată lumea ma jignește. Va rog sa nu o faceți si voi. Trimiteti-mi linkuri cu siteuri cu diete, dar eu nu cred ca o sa pot sa le respect. Daca ar exista o dieta ușoară pe care sa o pot tine... Ajutor, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeorgianaMdg a răspuns:

1. Bea multa apa.
2. Bea cate o cana de ceai verde in fiecare dimineata inainte de masa
3.Nu mai manca dulciuri si mancaruri grase
4. Nu mai bea sucuri din comert, prepara-ti sucuri naturale
5. Nu mai manca dupa ora 18:00-19:00
6. Incearca sa mananci mai putin la mese
7. Incearca sa ai 3 mese pe zi, iar intre mese sa consumi cate un fruct/leguma cruda
8. Mergi o ora la sala/zi sau fa cel putin 30 min/zi de exercitii fizice
link pentru exercitii: https://www.youtube.com/watch?v=2vmsF2njAfA

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista diete minune, asta iti zic din start. Mergi la un nutritionist si apuca te de sport (alergat, orice. Kangoo jumps e distractiv si solicitant, eu slabit 15 kg cu kangoo si mancare sanatoasa. Si n am mancat deloc deloc paine). Lasă dulciurile si chipsurile. Stiu ca vrei, asa eram si eu la 11 ani: pufoasa si mancacioasa. Apuca te de acum de sport, ca dupa aia o sa ti para rau.

| iSoO a răspuns:

Ti.as propune sa nu bagi in seama pe "toata lumea" care te critica. Pune mana pe carte si lasa dietele.