| anonim_4396 a întrebat:

Buna. am 13 ani intr o luna fac 14 ani nu am avut nici un act sexual și acum vreo 1 an 2 jumate am descoperit ca am ceva probleme adică niște umflaturi vaginale pe amandoi labii. mi se roșeșesc și umfla foarte rău, numai zic de mâncărimi… uneori ma mănâncă atât de rău încât îmi da sângele la cât ma scarpin va rog nu râdeți de mine. nu am băgat de seama așa ceva pana acum dar am căutat pe net " umflaturi vaginale" și mi-a apărut " BARTHOLINITA" nu știu mai exact cum se scrie nu am mai auzit așa ceva pana acum îmi este foarte frica dacă nu voi putea face copii când voi creste?… va rog fără răutate. nu știu ce este, informați ma îmi este frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

De fertilitate nu îți face griji. Bartholinita este atunci când glandele de lângă vagin se blochează (astupă, cum vrei să îi zici) şi se formează ca un chist sub piele care se poate infecta. Nu cred că ai bartholinită, dar şi dacă ai avea tot ai putea să rămâi însărcinată şi să duci o sarcină până la capăt.
Ce cred ca ai tu este o iritație a vulvei.
Posibil şi cu candida.
Ia nişte Clotrimazol unguent şi Hidrocortizon unguent de la farmacie şi dă-te cu ele până nu mai ai iritația.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
In primul rand trebuie sa te vada un medic, sa faci niste analize si acesta va pune un diagnostic mai exact.
Pana ajungi la medic bea apa cu bicarbonat, o jumătate de linguriță bicarbonat in o jumătate pahar apa, 1 data pe zi, timp de vreo doua saptamani.
De asemenea cumpara de la farmacia veterinara Asocilin (este pentru ochisorii animalelor) si este foarte bun pentru zona aceea sensibila.
De asemenea aplica pe labii albastru de metilen pus pe un disc demachiant sau o bucatica de vata.
Igiena intima trebuie facuta cu gel special pentru acea zona sau cu sapun de bebeluși.
Te vei albastri, se vor albastri si chiloteii, dar poti pune un tampon pentru ciclu.
Bei ceai de coada șoricelului si coada calului.
Excluzi orice bautura cu acid si mancare condimentata.
Bei doar suc fara acid si ceaiuri, apa, compot.
Vreo doi litri pe zi.
Si nu uita sa mergi la medicul de familie si de acolo te indruma acesta
Multa sanatate ❤️

| Madaxo97 a răspuns:

Nu îți mai pune singură diagnostice de pe google, că sigur nu ai bolile care scrie acolo. Cel mai bine spune-i mamei tale să te ducă la un ginecolog, să nu îți fie rușine, îi spui pur și simplu că ai mâncărimi și nu mai suporți, și îi spui și de umflaturi, și o să te ducă. Nu este normal ce ți se întâmplă, sa te scarpini acolo până îți da sângele. Mergi la medic.

| Robert2526 a răspuns:

Ok, ai primit niste sfaturi, periculose, mai ales cel al Ioanei.
Este nevoie de o programare la ginecolog, pentru a determina cauza exacta, pe internet asa nu poate nimeni decat sa isi dea cu parerea.

Pana ajungi la ginecolog, poti utiliza crema Mastrelle, ca sa calmezi pruritul si iritatia. 99% cam am in minte ce ai putea avea si crema aceasta te va ajuta.

Nu o sa dau un diagnostic, pentru ca nu se face asta pe internet, consulta te rog si un ginecolog.

PS: In mod cert nu ai de ce sa te sperii, nu este in niciun caz ceva grav.

| Robert2526 a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Domnu' student, cine te-a invatat sa aplici hidrocortizol in zona intima la un copil de 14 ani? Ar fi cea mai proasta idee sa foloseasca asa ceva. Ai idee cate probleme poate provoca? Nu mai da sfaturi tampite

| sweetys a răspuns:

Nu te mai lua dupa nenea google. Vorbeste cu mama ta sau cu tutorele legal, mergeti la medicul de familie si cereti trimitere la ginecologie, daca e vorba de rușine, cauta o femeie ginecolog. In urma consultatiei si a unor analize ale secretiei iti poate da tratamentul corect.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecolog, fiindca pare ca ai o infectie sau iritatie a labiilor.

| Cipi1212 a răspuns:

Cum este posibil ca la vârsta ta să ai probleme intime? Încearcă un consult ginecologic.

| Cristinacrs16 a răspuns (pentru Cipi1212):

Câți oameni pr***i in România asta happy domnule cipi? e normal sunt fata sunt dezvoltată e normal sa am probleme intime chiar de nu am nici un contact sexual