| abcdefgh a întrebat:

Am 13 ani si 9 luni, am 49kg si 1.58 inaltime.Credeti ca sunt grasuta? Mie asa mi se pare...mereu am fost preocupata de greutatea mea.Eu as dori sa mai slabesc putin in zona feselor si a picioarelor.Ma puteti ajuta cu niste exercitii? A.Si cu ce sporturi si exercitii ma dezvolt?(cum cresc in inaltime)Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Irina0027 a răspuns:

Buna! Eu nu cred ca esti grasa deoarece greutatea normala pentru orice persoana se afla scazand din inaltime 10. Adica tu ar trebui sa ai 48 de kg, de fapt tu chiar esti la limita. Daca tii ineaparat sa slabesti te voi ajuta cu niste exercitii. happy
1. Sari coarda doua minute si repeta de patru ori (cu mici pauze). Vei arde aproximativ 111 calorii.
2. Urca si coboara scarile din blocul in care stai (ori o parte), sau alearga in jurul casei in timpul unei pauze de publicitate - 42 de calorii.
3. Stai in fata canapelei si fa o genuflexiune lasandu-te pana cand fesele tale sunt putin deasupra zonei de la canapea pe care te asezi de obicei. Stai in aceasta pozitie timp de un minut si repeta de patru ori - 80 de calorii.
4. Intinde-te pe podea, stand intr-o parte, si ridica piciorul in lateral timp de cinci minute - 50 de calorii. Repeta si cu celalalt picior, pe cealalta parte.
5. Executa rotiri de brate timp de un minut, repetand apoi de doua ori - 20 de calorii.
6. Executa ridicari cu o greutate de aproximativ un kilogram si 300 de grame,... mai mult

Aceste exercitii sunt recomandate sa le practici pentru a slabi si a te mentine in forma. Incearca sa adaugi in hobby''urile tale sporturi precum : mersul cu bicicleta sau pe role, inotul, dansul, alergatul, chiar si mersul pe joswinking
Ca sa cresti in inaltime trebuie sa mananci regulat, sanatos si sa te mentii in forma zilnic practicand sport. Sper ca te-am ajutat si succes in continuare happy!

3 răspunsuri:
| XXy a răspuns:

Slabire localizata nu exista, pentru modelarea musculaturii poti incerca genoflexiuni, fandari etc.

Cresterea inaltimi nu are treaba cu un anumit sport, desi multi imbecili au impresia ca baschetul ajuta, este doar o iluzie, cei care pe care Dzeu i'a facut inalti s'au dus la sportul asta, creeind iluzia ca au ajuns mari din cauza lui. Bullshit

| capricc a răspuns:

La varsta ta as miza pe inot sau gimnastica in apa http://fucsia.ro/......ua-in-apa/

| ramona_2533 a răspuns:

Daca parintii tai sunt inalti vei mai creste si tu pana la varsta de 18 ani, daca ei sunt scunzi asa vei fi si tu, dar nu este o regula asta poate u vei fi mai inala. Eu te sfatuiesc sa nu-ti mai faci probleme si sa nu te mai preocupe inaltimea fiindca poti sa te incalti cu tocuri eu de exemplu am 18ani si am 1.73 iti dai seama nu prea pot sa port mereu tocuri dar nu ma preocupa acest lucru. In clasa a 5a aveam 50kg si 1.60, eram grasa si imi era rusine si mie pe atunci, acum am 59kg-> cu timpul te vei dezvolta din toate pct de vedere si te vei schimba fizic si sa iti mai sp ceva baietilor le plac mai mult fetele putin mai plinute, dar nu foarte decat cele mai slabe, asa au si ei pe ce pune mana. Iti voi da cateva site-uri cu mici videoclipuri ca exercitii fizice.
www.youtube.com/watch?v=GZfGnU_LYp0 www.youtube.com/watch?v=hTQCKDIq9U8
www.youtube.com/watch?v=p1DuYw8dxZs