| petalouda a întrebat:

Buna am 15 ani si inainte cu o luna nu aveam cosuri iar acum imi ies cosuri pe nas si barba din ce cauza apar cosurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Ce favorizeaza aparitia cosurilor

• Modificarile hormonale sunt principalul factor care cauzeaza aparitia cosurilor. Mai exact, e de vina nivelul crescut din sange al hormonilor androgeni (hormoni sexuali). Exista si cazuri in care nivelul acestor hormoni este normal, dar glandele sebacee au un raspuns exagerat de mare la actiunea acestora. Si intr-un caz, si in celalalt, efectul este acelasi: cresterea cantitatii se sebum.

• Produsele lactate si dulciurile. S-a observat ca exista alimente care cresc riscul aparitiei acneei si al severitatii ei. Acestea sunt: produsele lactate si alimentele foarte dulci (zaharul, bomboanele, glucoza, mierea, inducitorii sintetici, faina alba, prajiturile, jeleurile, marmeladele). Nu s-a dovedit nici o legatura intre alte alimente si aparitia acneei.

• Anumite medicamente: corticosteroizi, anticonvulsivante, disulfiram, chinine, imuran, isoniazida, s.a.

• Produsele cosmetice: creme, lotiuni demachiante, lotiunile tonice, fond de ten, pudra, farduri, rujuri. Acestea pot fi un real pericol, daca au in continut substante care cauzeaza sau agraveaza acneea (comedogenice). Dintre substantele uleioase cele mai periculoase sunt lanolina si miristatul de izopropil. Parfumul si alcoolul din continutul cosmeticelor irita, usuca pielea si cresc secretia de sebum a glandelor sebacee. Fardurile de obraz si pudra contin particule care irita pielea si infunda porii. Rujurile lucioase/gloss-urile/balsamurile pentru buze, au in continut multe uleiuri/grasimi care agraveaza acneea; cu cat sunt mai lucioase, cu atat au mai multa grasime.

• Stressul emotional agraveaza, de asemenea, acneea.
http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri

9 răspunsuri:
| pacoste a răspuns:

Pentru ca esti la pubertate, exista schimbari hormonale uimitoare si poate pentru ca esti inainte de "armata rosie"laughing

| andreeaaa0123 a răspuns:

Ai o varsta la care cosurile sunt normale. Cel mai probabil din cauza menstruatiei! Asa ca nu iti face griji.

| MikiRozy a răspuns:

Si eu am tot 15 ani si mi-au aparut foare multe... e din cauza pubertateihappy

| Stefanyax0 a răspuns:

Pielea este stratul care protejeaza corpul la exterior. Ea, la randul ei, are mecanismele proprii prin care se autoprotejeaza. Aceste mecanisme sunt secretia de sebum (grasime) si capacitatea de a se ingrosa atunci cand este supusa stress-ului. Cheratina este o proteina care se gaseste din belsug chiar la suprafata pielii. Este rezistenta la apa si are mare rezistenta mecanica.

Pielea ce acopera locurile de pe corp care sunt mai supuse stresului din mediul exterior reactioneaza pentru a se apara prin hipercheratinizare si secretie crescuta de sebum. De exemplu pielea de pe calcaie e ingrosata, la genunchi si la coate de asemenea. Pielea de pe fata se apara de vant si soare prin secretie de sebum. O secretie ceva mai scazuta se intalneste pe spate si decolteu.

Secretia de sebum este controlata partial si de niste derivati care se formeaza in corp din hormonii sexuali. Deja stim ca la pubertate incep sa se produca hormoni sexuali si ca organismul uneori se adapteaza mai greu la actiunea lor. Astfel, pana se regleaza toate mecanismele, hormonii sexuali pot avea si efecte neplacute. Unul dintre ele este secretia in exces de sebum.

Tipul tenului difera de la o persoana la alta si este mostenit genetic. Unele tipuri de piele sunt mai predispuse pentru a retine sebumul in pori si pentru a se inflama. In grasimea din pori creste o anume bacterie care se poate inmulti in exces. Asa apar cosurile. Deci cosul este infectia si inflamatia unui por in care s-a acumulat sebum si in care s-a dezvoltat acea bacterie.

| Octavian26 a răspuns:

Nu te panica, esti in perioada de pubertate, de acum ti se dezvolta hormonii si iti da putin peste cap anticorpii! V-a trece stai linistitwinking (Ai grija ca de la anul poti lasa fetele gravide laughing ) Succes.

| harciog a răspuns:

Pentru ca te uzi degeaba petalo.Te uzi impotriva firii, cind nu trebuie...

| mona a răspuns:

La varsta ta e normal sa iti apara cosuri si apar din cauza pubertatii

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt dereglări hormonale.
Cere părerea medicului de familie.
Pa, pa.

| petalouda explică (pentru Octavian26):

Sunt fata tongue