| Alllllexandra a întrebat:

Am 17 ani si am acnee. Nu e severa,e ca a oricarui adolescent, dar vreau sa am fata curata, sa scap de ea cat se poate de complet. Am incercat creme de la dermatolog, le'am folosit timp de vreo 2 ani si m'au ajutat foarte mult dar mi'au facut tenul etrem de gras. Asa ca am zis sa schimb pe tratamente naturiste. Momentan dorm toata noaptea cu suc de lamaie pe fata. Este periculos? Adica stiu ca arde cosurile si fata dar pe multe site'uri am citit ca nu e buna, ca face raau...sau ca trebuie stat maxim o ora cu ea pe fata blablabla.Voi ce credeti? FUNDITA SI VOTURI SI CE VRETI VOI

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Sucul de lamaie iti strica pielea pe termen lung.
Chiar tot ce vrem noi?winking Ai grija ca unii dintre noi avem imaginatie bogata! big grin

| glittereatsme a răspuns:

Ulei de masline, miere, ulei de cocos presat la rece, pudra cu argila, aloe vera - acestea sunt tratamente naturiste eficiente pentru acnee. Sucul de lamaie usca fata si iti poate lasa urme si cicatrici pe fata.

| Alllllexandra explică (pentru glittereatsme):

Am deja tenul gras, daca mai folosesc si ulei de masline...

| glittereatsme a răspuns (pentru Alllllexandra):

Am inteles. Pai atunci foloseste pudra de argila, care usca putin tenul, si fa ti o masca cu miere si lamaie daca lamaia iti prieste, doar evita sa o aplici pe fara sa adaugi un produs care hidrateaza cat de cat. Zineryt este o solutie buna pentru cosuri, nu e deloc un produs gras, ba chias usca fata. Il poti obtine gratis daca ti' l prescrie medicul de familie. Daca il procuri fara prescriptie medicala, este totusi cam scump(vreo 50- 60 de lei). Este foarte bine ca ai tenul gras, ai sanse mai mari sa scapi de cosuri.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Buna.
Eu am o acnee agresiva. Dar cred ca ti-as putea recomanda niste produse destul de bune.
Daca te machiezi, foloseste intotdeauna un demachiant.Eu il folosesc pe cel de la Gerovital Plant.
Nu folosi sapun pentru ca iti va face mai multe probleme. Poti inlocui sapunul cu o lotiune tonica sau un gel de curatare. Iti recomand lotiunea tonica cu extract de ceai verde si hamamelis. Destul de bun este si TriAcneal-ul de la Avene dar si gelul de curatare din aceeasi gama. Mai poti folosi si crema de galbenele.Este un foarte buna antiinflamatoare si antiseptica.

| Alllllexandra explică (pentru glittereatsme):

Serios?laughing Ce m'ai binedispus smug laughing

| Alllllexandra explică (pentru glittereatsme):

Si cum sa fac cu pudra de argila? O masca combinata cu lamaie si miere? Si sa o aplic in fiecare zi sau e prea mult?

| Alllllexandra explică (pentru Sanusperiniciodatalamaibine):

O sa imi iau crema de galbenele ca si eu am auzit ca e buna si ma dau dimineata si seara. Nu port fond de ten sau pudra, imi machiez doar ochii asa putin, eyeliner si rimel si ma demachiez cu servetel demachiant, dar am sa-mi iau la recomandarea ta o lotiune tonica, o sa incerc fluid antiseptic de la gerovital plant.Mersi pentru raspuns!

| glittereatsme a răspuns (pentru Alllllexandra):

Deci pudra de argila o poti aplica pe toata fata sau direct pe cosuri cand stai in casa(si peste noapte), si masca combinata cu lamaie si miere iti sugerez sa o faci si sa o aplici odata la 3 zile.rezultatele le vei vedea in timp oricum.Am spus ca e bine ca ai tenul gras pentru ca al meu este uscat si din pacate atunci cand folosesc pudra de argila, imi usca cosurile, dar in acelasi timp imi usca fata foarte foarte tare. Sper ca aces tratament sa dea roade pentru tinehappy

| Alllllexandra explică (pentru glittereatsme):

Sper si eu:3 Daca iti usuca tenul poti sa amesteci pudra de argila cu ulei de masline. Da e sanatos sa dorm cu ea pe fata? In fiecare noapte?

| glittereatsme a răspuns (pentru Alllllexandra):

Multumesc, de obicei ma dau cu cremuta de galbenele asa in strat subtire, si peste pun pudra sa imi stea pe fata.Este foarte sanatos, stai linistita happy Si poti dormi cu ea pe fata in fiecare noapte. am vazut ca ai primit raspuns sa iti iei crema de galbenele, chiar e foarte eficienta, si ieftina. e putin grasa, atata tot, dar merita sa incerci big grin

| Alllllexandra explică (pentru glittereatsme):

Ais,am cumparat ieri crema de galbenele si gel de curatare, fluid antiseptic, crema sebo-reglatoare de la gerovital plant. Le'am aplicat in ordinea asta si peste cosurile sparte mi-am pus putina crema de galbenele. M'am trezit de dimineata plina de sebum! Vai, e de la crema sebo-reglatoare care e cam grasa...dar cica e pentru tenul gras, nu stiu daca sa ma mai dau cu ea sau nu.

| glittereatsme a răspuns (pentru Alllllexandra):

Imi cer scuze ca nu am mai raspuns, nu am mai intrat pe tpu.Nu am folosit crema sebo-reglatoare dar banuiesc ca asa trebuia sa actioneze. Ti- a priit tratamentul pana in prezent?

| Alllllexandra explică (pentru glittereatsme):

Da,clar! laughing Cosuri nu prea imi mai apar decat unul mare din cand in cand, si petele dispar incet incet si sa nu mai vorbesc de cat de bine miros toate produsele astea gerovital laughing superb! (eu folosesc toata gama Stop Acnee) si seara dupa ce urmez pasii, ma mai dau si cu crema de galbenele pe toata fata si orice bubita rosie, imi dispare dimineata.