| Mary93700 a întrebat:

am 18 ani, 1, 52m si 42kg este normal? Eu ma vad foarte slaba. Cum as putea sa m-a îngraș măcar 6kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Esti foarte ok. Tinand cont de inaltimea ta, e foarte aproape de greutatea perfecta. Sfatul meu, sa nu faci ce ti-a zis HighByTheBeach. Nu te apuca sa bagi shaorma la greu si sa bei ulei doar ca sa bagi calorii in tine. E o prostie, o sa pui grasime pe burta si fund (si chiar daca suna a fund mai mare si unii prefera, nu o sa fie cu o forma placuta). Ca sa te ingrasi frumos, mananca mai mult dar mananca sanatos si eventual mai multe proteine. De asemenea apuca-te sa faci flotari (dar sa le faci neaparat corecte si sa nu te fortezi adica e ok daca le faci cu mainile pe pat sa iti fie mult mai usor), abdomene, genoflexiuni (astea iti dezvolta picioarele si fesierii). Recomand sa te uiti pe YouTube la antrenori de fitness care explica cum se fac corect si gasesti si care sa iti spuna cat sa faci. O zi bunawinking.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E chiar bine pentru intaltimea ta. Dar daca nu-ti place, atunci ori prin alimentatie ori apuca-te de sala si lucreaza cu greutati sa-ti dezvolti musculatura.

| HighByTheBeach a răspuns:

Bună!
N-aș spune că ești slabă, ai greutatea normală pentru înălțimea ta.
Dacă tot ții să te îngrași (deși nu ți-aș recomnda), mănâncă cât mai mult (alimente care conțin cât mai multe calorii), nu fă sport e.t.c. Totuși mă repet, nu ești grasă, ești normală.