| BiancaNtx3 a întrebat:

Am aproape 14 ani si as vrea sa ma ingras. Am 47 de kg si aproximativ 1.70 m. Mentionez ca nu am inca menstruatie. Cum as putea sa ma ingras rapid, fara a cumpara tot felul de lucruri scumpe de la farmacii, etc. ci pe cale naturala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zoey112 a răspuns:

Pai daca te vezi slaba si nu iti place, iti sugerez sa mergi la doctor, pentru ca sa mananci lucruri nesanatoase ( cipsuri, popcorn, hamburger) care ingrasa nu e o solutie. Continua sa traiesti o viata sanatoasa si viziteaza un doctor. trebuie sa existe niste pastile sau ceva de genu care sa te ajute.
sau poti sa incerci o dieta pentru ingrasat:
http://www.slabsaugras.ro/cum-sa-ma-ingras--art-2616.html

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La aceasta inaltime greutatea ideala este de 60 de kilograme.
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activ/a!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai are rost ce zic dar n-am mai auzit asa ceva laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing laughing Scz dar nu ma pot abtine laughing laughing laughing laughing

| Zoey112 a răspuns:

De ce sa te ingrasi ai greutatea perfecta.
eu am 15 ani si am tot atata si sunt bine happy

| BiancaNtx3 explică (pentru Zoey112):

Eu ma vad slaba.

| BiancaNtx3 explică (pentru Zoey112):

Multumesc mult!

| Zoey112 a răspuns (pentru BiancaNtx3):

Pai daca te vezi slaba si nu iti place, iti sugerez sa mergi la doctor, pentru ca sa mananci lucruri nesanatoase ( cipsuri, popcorn, hamburger) care ingrasa nu e o solutie. Continua sa traiesti o viata sanatoasa si viziteaza un doctor. trebuie sa existe niste pastile sau ceva de genu care sa te ajute.
sau poti sa incerci o dieta pentru ingrasat:
http://www.slabsaugras.ro/cum-sa-ma-ingras--art-2616.html

| marktheshark a răspuns:

Mananca multa mancare fast-food si sa bei multa cola.fa-ti si un program de somn de la 15 la 17

| BiancaNtx3 explică (pentru marktheshark):

Problema e ca nu prea pot dormi dupa pranz. + eu invat dupa amiaza ( incep la 13:00 si termin la 19:00 ).

| annamariaannamaria a răspuns:

Draga mea sa nu faci prostia sa consumi o multime de alimente nocive doar pentru a te ingrasa. Raportul kg inaltime este foarte bun. Multe persoane si-ar dori sa aiba kg acestea la 1.70