| Annnonimm a întrebat:

Buna
Am curatat masa cu ceva servetele antibacteriene care sunt pentru corp si maini iar apoi cateva ore mai tata a varsat ceva apa fiebinte pe masa insa eu nu mi-am dat seama si când m-am pus sa mananc mi-am lasat sandwich-ul exact in apa de pe masa(erau vreo 1-2 linguri) iar abia dupa ce am mancat am realizat asta.
Am vazut ca servetele contin alcool denaturat care cel folosit in industrie contine metanol dar nu stiu daca si cel in cosmetica/dezinfectante.
Este cumva risc de intoxicatie?
Îmi pare rau daca suna absurd numai ca sufar de anxietate si am multe temeri irationale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| SoxSava a răspuns:

Bea 3 pahare de lapte acum si mai 3 dimineata. Laptele ajuta daca esti intoxicat cu ceva si elimina bacterile toxice. Dar nu cred ca a fost o cantitate aproape inexistibila. Oricum daca apar semne adverse du-te la urgente. Dar nu va fi cazu stai linsitit. Funda happy

| K0sti a răspuns:

Temerile ca temerile, da hai sa mai si gandim...

| Annnonimm explică (pentru K0sti):

Pai eu incerc, sa nu crezi ca îmi place sa fiu asa doar ca anxietatea ma face sa agit fara motive, e ca o rutina zilnica in viata mea.

| Annnonimm explică (pentru SoxSava):

Incidentul asta s-a intamplat azi noapte si nu am avut lapte dar am baut 3 cani de apa.Nici nu am putut dormi de frica.

| K0sti a răspuns (pentru Annnonimm):

Bag de seama ca tu ai lipsa de activitate de ai timp sa fi anxios...
Termina cu prostiile!

| alessia5158 a răspuns:

Nu exista niciun risc de intoxicatie! Tot irational
este si motivul pentru care cureti masa cu servetele dezinfectante sau cu orice alt produs in scopul dezinfectiei ---farfuriile, tacamurile din casa au aceaisi soarta?!

Alcoolul denaturat este un alcool etilic(nicidecum alcool metilic!) in care se adauga apa si cateva substante care-i schimba gustul, culoarea si care-l fac impropriu consumului de placere.

| Annnonimm explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult de raspuns.
Am citit ca alcoolului etilic i se poate adauga metanol când e folosit in industrie dar când vine vorba de cosmetice I se adauga alte substante.
Ce scrie pe pachetul de servetele este ca sunt utile pentru maini si corp atunci când nu ai acces la apa.Paranoia m-a facut sa ma gandesc ca pot orbi din cauza lor.

| alessia5158 a răspuns (pentru Annnonimm):

Cu placere!
Chiar daca ar fi fost alcool metilic cantitatea este infima, mai ales ca a fost bine diluat cu apa varsata de tatal tau.

| Annnonimm explică (pentru alessia5158):

Da plus ca am curatat masa cu cateva ore înainte ca tata sa verse apa clocotita.
Plus am inteles ca metanolul se absoarbe si prin piele fiind periculos asa ca nu cred ca etanolul era amestecat cu aceasta substante

| Violleta2022 a răspuns:

Bineneteles ca exista risc de intoxicatie!
Niciodata nu folosesti servetele de corp sau maini, pentru altceva decat maini sau corp!
Un spray cu otet ar fi mult mai indicat si mai sanatos.
Un sfat sanatos: evita sa mai folosesti servetele antibacteriene, pot contine diversi componenti de alcool, care iti pot face mai mult rau decat bine.
Apa si sapunul sunt foaret sanatoase!
Masa de bucatarie, scaunele, chiuveta, dulapul, toate se pot sterge/ spala cu detergenti daca sunt atat de murdare, dar se clatesc cu otet alimentar, care omoara 99% din germenii si bacteriile din bucatarie si toaleta. Este mult mai sanatos sa eviti chimicalele cand ai la indemna otetul care omoara salmonela atat de periculoasa pentru sanatatea noastra.

Cu anxietatea poti sa rezolvi daca iei suplimente cu Vitamina B3, B6 si Magneziu.
Atentie, nu cumpara Vitamina B complex care le are pe toate, pentru ca procentajul vitaminelor de care tu ai nevoie in corp este extrem de mic.
Trebuie sa cumperi borcanele separate de vitamina B3, B6 si Magneziu!
Se iau cate 1 tableta din fiecare de 3-4 ori pe zi! da, sunt mega doze, dar lipsa lor in corp creeaza anxietate si depresie, de aceea ai nevoie de doze atat de mari.
Tratamentul dureaza intre 1 luna si 6 luni, depinzand de severitatea bolii.
Fiind vitamine solubile in apa, orice suprlus se elimina prin urina, deci, nu au efecte secundare, chiar daca sunt luate in cantitati mai mari.

| Florea_Rodica_1962 a răspuns:

Stai liniștit!