| anonim_4396 a întrebat:

Am facut aseara febra si am rosu in gat, iar cand m-am uitat in oglinda mi-au aparut niste bubite albe pe langa omulet.Credeti ca au aparut pentru ca am baut un ceai foarte fierbinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Acele "bube" albe aparute pe langa omulet nu sunt altceva decat pungi( mult spus pungi) cu puroi. Acest lucru semnifica ca trebuie sa iei neaparat tratament cu antibiotice. Sfatul meu este sa mergi la un consult de specialitate pentru a beneficia de un tratament adecvat. Atentie la febra. Iei ceva medicamente? Daca da ce? Ceaiul nu il bea foarte fierbinte deoarece iti poate irita gatul si faci mai rau; nu trebuie sa il bei nici foarte foarte clad nici foarte rece. Incearca sa consumi multa lamaie deoarece te va ajuta si la scaderea febrei. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai rosu in gat nu bei ceai fierbinte si nici ceai rece, totul trebuie sa fie caldut!
Tie chiar nu ti-a spus nimeni asta? Ai facut mai rau acum!
Bea ceai caldut indulcit cu miere de albine si multa lamaie si va trece.

| Katy222 a răspuns:

Buna... Iulian 1302, da am vorbit cu doctora de familia si se pare ca am amigdalita... iau antibiotic, ibalgin si paracetamol.
Acum sunt la bunici si nu pot ajunge la doctor. Nu stiu ce sa mai fac mi-au aparut bubite si in spatele limbii si ma doare ingrozitor cand inghit.
Abia am inceput cu antibioticul... Crezi ca o sa imi treaca?

| iulian1302 a răspuns (pentru Katy222):

Da dupa cateva zile de tratament iti va trece. Poate ai posibilitatea sa iti cumperi si ceva pastile pentru dureri de gat sau de ce nu spray-uri( ex: Strepsils spray iti recomand).

| Katy222 a răspuns:

Am cumparat tantum verde. Sper sa imi treaca.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înseamnă că viroza respiratorie pe care ai avut-o NU s-a vindecat cum trebuie şi te-ai ales cu o complicaţie : o amigdalită pultacee/angină ( anghină ) - atunci faci "puroi în gât"/pe amigdale!

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.terapiamedicala.ro/puroi-in-gat

http://www.csid.ro/......a-9263725/

http://www.romedic.ro/amigdalita-angina

http://www.divahair.ro/......_tratament

TREBUIE să mergi cât mai urgent la un control la medicul de familie să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!
Perioada în care te vindeci complet diferă de la persoană la persoană şi depinde de : modul în care "reacţionează" organismul, gravitatea afecţiunii, medicamentele prescrise & schema de administrare, etc.

Toate cele bune şi multă sănătate!