| D0zzz a întrebat:

Am nevoie urgent de un raspuns. Daca iei un medicament expirat acum 1 luna, se poate intampla ceva? Daca da, ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In mod normal nu. Exista foarte putine medicamente care pot da reactii adverse mai grave dupa expirare. In primul rand, termenul de expirare este, de obicei, termenul dupa care ambalazul nu mai asigura sterilitatea medicamentelor, sau termenul dupa care substanta activa se distruge (in cele mai multe cazuri subtantele rezultate sunt destul de inofensive).
Ce medicament ai luat?

10 răspunsuri:
| Romuluss a răspuns:

Da se poate intampla se pot produce reacti adverse daca e medicamentul mai puternic poate duce si la lucruri mai grave sfatul meu consulta un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal, nu. Sper insa ca nu ai luat un antibiotic expirat. Sfatul meu este ca daca ai luat asa ceva si simti ca ceva nu-i in regula, sa te prezinti urgent la medic.Reactiile pot fi multiple dar depinde si de puterea organismului de a reactiona.Numai bine.

gyzzard
| gyzzard a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce efect advers asa de grav il au antibioticele expirate?

| MeGaMix98 a răspuns:

Nare nimic, Relaxbig grin

| FreakZXOne a răspuns:

Pey. sfatul meu du-te la un medic si intreaba dar daca ai luat deacum o luna si nu s-a intamplat nimic cu sanatatea nu-i nimic dar mai bine du-te sa nu fie cv grav

| Kazimir a răspuns:

Atâta timp cât nu sunt medicamente pentru tulburări psihiatrice (benzodiazepine, neuroleptice, barbiturice) nu prea sunt probleme. Totuși mai bine cumperi altele. Nu am întâlnit asemenea cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gyzzard):

Repet:in functie de puterea organismului de a reactiona, incepind de la banala stare de moleseala pina la intoxicatii severe, dar sper sa nu ajungi acolo.Mult noroc.

| D0zzz explică (pentru gyzzard):

Oki

gyzzard
| gyzzard a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce antibiotic da astfel de reactii? Toate cele de care am invatat in facultate, dupa termenul de valabilitate isi pierd sterilitatea, iar dupa cateva luni se transforma in forme inactive sau inactivabile inainte de absorbtie.

| getamaria a răspuns:

Medicamentul dupa ce expira mai este valabil inca 6 lunio