| emy05 a întrebat:

Buna,am niste problema am fost operat de apendicita in august si am stat in operati o ora si 10 min am avut-o sub ficat dupa 2 luni am fost sa imi fac niste analize si un ecograf, mi-au gasit ficatul marit si am 22 de ani nu mi se pare normal la varsta asta si in plus nu fumez si nici alcool nu consum si gras nu prea mananc de la ce ar putea fi ficatul marit? si acum imi si chiorae matele intr-una credeti ca as putea avea probleme cu colonul? va rog sa va dati cu parerea ca m-ar ajuta sa vad mai multe pareri ca eu sunt si o pers fricoasa de cand m-am operat! multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| killer212121 a răspuns:

Nu mi se pare ceva anormal. Daca s-a marit ficatu atunci si digestia va fi mai tulburata de marirea ficatului si da se poate sa it ighioraie matele. Daca ai probleme cu colonul nu cred. Daca te-ar durea in zona colonului, iar scaunul este cu sange se poate sa ai probleme.Eu te sfatuiesc ca spre binele tau ca sa nu mai fii speriat sa mergi la niste analize sa te convingi singur de problema, asta daca nu iti e frica de seringa.laughing

| Empathizer a răspuns:

Nu a trecut prea mult timp de la operatia de apendicita si e posibil ca ficatul sa nu fi avut timp sa-si revina complet. Bietul ficat a trebuit sa faca fata atat infectiei din vecinatatea lui, cat si tratamentelor medicamentoase urmate.

Fa niste analize de control pentru functia hepatica si pentru virusii hepatitici. Exista si riscul unei hepatite B sau C dupa operatie, de la transfuziile primite. E un risc mic, dar nu neglijabil.

| emy05 explică (pentru Empathizer):

In plus am si slabit brusc, si nu stiu de la ce

| Empathizer a răspuns (pentru emy05):

E necesar sa faci analizele de sange despre care vorbeam mai sus. Ia un bilet de trimitere de la medicul de familie catre un spital de boli infectioase, unde vei face toate investigatiile necesare. Daca esti din Bucuresti, sect. 1, 2 si 6 merg la Spitalul Matei Bals, sect. 3, 4 si 5 merg la Spitalul Victor Babes. Acolo se face o internare de 1 zi, adica te duci de dimineata, iti fac toate investigatiile si te intorci acasa.
Sanatate!

| emy05 explică (pentru Empathizer):

Nu sunt din Bucuresti, analize de sange am facut acum o luna!

| Empathizer a răspuns (pentru emy05):

In judetul in care locuiesti exista obligatoriu un spital de boli infectioase. Mergi sa repeti analizele pe care le-ai facut luna trecuta si sa faci acolo gratuit si analizele pentru virusii hepatitici (pe care nu cred ca le-ai facut data trecuta).