| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare. Coșurile sunt contagioase? De cand am ajuns la facultate printre colegele mele cu bube multe, mi-au aparut si mie vreo 3 foarte mari. Ce spuneti de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Ar putea fi. Contin puroi. Mergi la medic sa te vada. Fiind "foarte mari" sa nu fie niste furuncule.

7 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Daca sunt foarte mari sunt contagioase si se poate sa nu fie acnee si infectie cu ceva streptococi aurii

| Donsavas a răspuns:

Da,sunt fiindca sunt provocate de bacterii si se trateaza cu antibiotice.

| alina2k18 a răspuns:

Daca e vorba de acnee nu e contagioasa.
Daca vorbim de stafilococ auriu da, este contagios.
Du-te la medic pentru diagnostic precis si tratament.

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Acesta pare raspunsul cel mai corect!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Coșurile nu sunt contagioase, decât dacă împarți viața cu persoana respectivă. Faptul că ai colege astfel, este nerelevant.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cosurile NU sunt contagioase, le faci hormonal sau din lipsa de igiena.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, acneea nu este contagioasa!
Este provocata de corpul tau si de conditiile precare de igiena.