Întrebare recomandată | Mariii1 a întrebat:

am o prietena si e disperata, nu stie ce sa mai faca. Are probleme cu scalpul, nu stiu exact ce dar din ce mi-a zis are coji si sunt niste chestii albe, se scarpina mereu si i se lasa si pe haine. Eu am incercat sa o ajut. am indrumat-o sa mearga la medicul dermatolog. A mers si tot nu i-a trecut. Stiti ce sunt, cum poate scapa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Sheriarty a răspuns:

Stiu persoane care au avut probleme de genul; au schimbat samponul si au scapat de acele 'coji'. Iti sugerez sa ii spui sa faca la fel. Daca nu ma insel, au ales Clear.

| justadream94 a răspuns (pentru Sheriarty):

Incearca CLEAR --e vreo 20 lei si sunt sanse mari. adica recomanda-i.
o sa incerce sigur daca vrea sa scape

| idoknow a răspuns:

Am avut si eu o prietena cu aceeasi problema.Ea a incercat sa se clateasca cu otet dupa ce se spala pe par.Adica dilua otetul in apa iar apoi se clatea cu acesta.Mi-a spus ca dupa ce a facut asta cojile au disparut(nu garantez ca vor disparea de la prima clatire, dar mertita sa incerci). Sper ca te-am ajutat.

| Iulika1607 a răspuns:

Am exact aceeasi problema. Am fost la coafor crezand ca este vorba de samponul pe care il folosesc sau alte produse pentru par. Dar nu este deloc asa. Coafeza mi-a spus ca aceste cojite din cap nu au legatura cu vopseaua pe care o folosesti, samponul, masca etc. In nici un caz. Aceste sunt pe baza de strez, si se inmultesc pe zi ce trece. Mi-a recomandat sa ma duc la farmacie, este un samponel special, dar e cam scump, si are vreo 60 ml. Eu zic ca nu se merita, deoarece aceste cojite nu iti trec niciodata, ci doar le astompeaza pe moment acest sampon. Eu recomand o viata cat mai linistita, sanatoasa, fara prea mult stres, si avand o astfel de viata eu zic ca toate problemele vor disparea happy

| arkankent a răspuns:

Acele coji se fac de la sampon, am avut si eu. am scapat de ele doar dupa ce am luat un sampon care mi-a priit scalpului. nu neaparat Clear sau Head and shoulders. treaba e sa fie compatibil scalpului. dar asta are sa vada doar cea care il foloseste. eu acum am un sampon cu miere si musetel. depinde si de tipu de par ce are mai gras, mai slab, mai voluminos......sa incerce alt sampon si sa bage de sama la acre nu ii ies coji. bafta

| gepeto99 a răspuns:

Am citit cateva dintre raspunsurile la intrebarea ta; daca nu reuseste nici cu otet, nici cu schimbarea samponului, sa incerce http://www.sanafarm.ro/tis-keto-tis-gel-capilar-spumant-p-761.html e foarte bun dupa 4-5 spalari nu o sa ii mai apara

| IrinaIri a răspuns:

Sa-si gaseasca un sampon bun si sa foloseasca la fiecare spalare ulei de ricin sau de masline. Poate sa foloseasca chiar si lamaie si sa isi spele parul mai des.

| TeooQrr12 a răspuns:

Bună Mariiii!:*
Sfatul meu este să îi sugerezi prietenei tale să folosească maști naturale pentru păr deoarece ajuta fooooarte mult.
Am avut probleme foarte mari cu scalpul meu și am rezolvat toate problemele cu ajutorul uleiului de masline și a oțetului.
Înainte de spălarea părului dai cu ulei de măsline și stai cu el în cap 4-5 ore..ideal ar fi ca toată noaptea să îl lași să-și facă efectul duă care te speli normal pe cap iar apoi te clătești cu oțet. Oțetul curăță părul foarte bine și îi dă un super-volum!
Mult succes prietenei tale! :* pupici!
Fundița? puppy dog eyes

| Deea9965 a răspuns:

Daca nici dermatologul nu a ajutat...nu prea stiu dar ar putea sa citească despre uleiul de argan pe net(poate ceva din ce face el o ajuta) sau sa încerce un șampon special pentru coji...

| AleAlexandraIdk a răspuns:

Spune-i sa incerce un sampon din plantewinking

| SweetSecrets a răspuns:

Cojitele si matreata apar din cauza lips ei de hidratare a parului. Otetul o va scapa de matreata, insa usuca foarte tare...ii recomand mastile naturale, aplicate la radacina(cu Miere de exemplu), dupa parul trebuie clatit ff bine!

| 拉维尼亚 a răspuns:

Daca are parul lung ar fi bine sa si-l tunda mai scurt, eventual o coafura usor de intretinut, astfel ii va veni mai usor sa si-l ingrijeasca. Si desigur sa-si schimbe samponul. Mie mi se pare foarte bun in aceasta problema Head&Shoulders
Unele dintre cauze ar putea fi afectiuni dermatologice, exces de sebum, alimentatie, stres, dezechilibru hormonal etc.

| BiuL a răspuns:

Cel mai bine e sa mearga la dermatolog, cred ca ti-a zis tie ca a fost dar de fapt nu s-a dus... probabill e matreata, nu cred ca e ceva grav.

| MickyS a răspuns:

Sa se spele pe cap cu Clear, am avut si eu aceeasi problemawinking

| Andrubeatrice a răspuns:

Nu merge acelasi produs pentru toata lumea pentru ca avem piele diferita. La dermatolog ar fi bine sa se duca daca are incredere in el, daca nu ii va da tot felul de sampoane foarte scumpe... poate testa mai multe sampoane din comert sau de la farmacie si sa vada care ii dau rezultate...
eu am avut si am folosit selsun (se gaseste in reteaua dona)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu lesie. Fara misto.In vremurile trecute cand nu erau sampoane, lesia facea minuni.

| ioanatomi a răspuns:

Clear!

| Steffi7 a răspuns:

Incearca samponul Dove.