| Uranus434 a întrebat:

Am o problema care imi ingreuneaza viata.
Sunt o persoana introvertita, timida, mereu macinata de ganduri. Am o parere buna despre mine, insa cred ca felul meu de a fi dovedeste exact contrariul si nu reflecta nici pe departe increderea de sine pe care eu zic ca o am.
De cate ori interactionez cu oamenii(de exemplu la un ghiseu, la un magazin), singura fiind, parca sunt timorata, abatuta, nu pot zambi, efectiv simt ca nu sunt aceeasi persoana energica si vesela care sunt in prezenta prietenilor, familiei si a colegilor, simt ca ceva ma blocheaza, am fata "paralizata" aproape. Nu cred ca este anxietate sociala, dar si daca este, este o forma usoara.
Eu sunt constienta ca nu am nicio teama de a interactiona cu oamenii sau ca nu trebuie sa existe vreuna, dar parca subconstientul ma submineaza. Asta este problema mea, sunt timorata in momentele in care sunt pe cont propriu sa fac ceva anume, fac si greseli de vorbire adesea, iar eu sunt obsedata de corectitudine. Ce pot face? Ajuta meditatia? Cum credeti ca ma pot schimba? Vreau sa radiez si in public, nu doar in intimitate...
Ps. Nu imi recomandati psihologi, psihoterapeuti sau alte ajutoare specializate, nu cred in ei.
Ati avut probleme similare? Cum le-ati rezolvat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa mergi cu 1-2 prieteni in locuri noi, sa te inveti treptat cu ideea de a socializa cu oameni noi. Probabil ai fost inconjurata din copilarie de prieteni si familie dar nu ai fost singura niciodata in locuri noi

| ziptrack a răspuns:

O scurta povestire care sper ca te-ar putea ajuta cu problema ta.

In copilarie, unul dintre cei mai buni prieteni ai mei se confrunta cu aceeasi problema cu care te confrunti tu, ca peste noapte sa se transforme intr-un alt individ. La nimeni din clasa nu ne venea sa credem cum in doar 2 luni colegul nostru s-a schimbat radical ca atitudine da si ca aspect fizic, ca peste multi ani sa aflu si de ce.

Tatal sau era medic si intr-o noapte a intrat peste el in camera ca sa descopere ca fiul sau se masturba. Stiind cum sa interactioneze cu oamenii, taicasu a reusit sa-l convinga sa i se destainuie ca sa afle ca fiul sau avea obiceiul asta de ani de zile. Nu stiu ce i-a explicat dar in 2 luni prietenul asta al meu a renuntat la a se mai masturba si astfel a inceput sa fie foarte increzator in sine si foarte indraznet.

Mai mult, in doar 2 luni si aspectul fizic a inceput sa i se schimbe...el era foarte tras la fata si incepuse sa-i cada parul, si doar in 2 luni parul a incetat sa-i mai cada, plus ca se implinise si la fata cu toate ca nu se ingrasase deloc. Nu ne-a spus cum a facut asta probabil din cauza ca i-a fost rusine sa ne impartaseasca secretul lui murdar dar in fine, mult mai tarziu am aflat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ziptrack):

Ziptrack wtf e cu comentul asta? Cati ani ani? Ce facea colegul tau din copilarie fac toti barbatii de pe planeta asta laughing)
Chiar nu cred ca s-a lasat