| Andruta99 a întrebat:

Buna!
Am o problemă cu constipatia de ceva timp, am avut si mici urme de sânge ( apoi am observat si un hemoroid extern care intre timp s-a retras), scaunele sunt destul de dure, poate putin închise la culoare.
De cateva zile am o respiratie urat mirositoare care dispare după spalatul pe dinti si apare iar si un gust...amar, sa spun. In ultimul timp am fumat țigări normale si electronice, stand 10 numai pe scaun la birou.
Am programare la medic tocmai pe 25 si mi e putin teama.
Mă ustura fundul cand stau jos după ce merg la baielaughing suna amuzant dar sunt atât de speriată.
Ar putea ascunde ceva grav?
Multumesc mult! Sper sa primesc cele mai bune sfaturi ca de fiecare data! Multa sanatate va doresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic grav. Teama agravează.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, te ustura fundul deoarece te scremi si scaunul (caca) este tare si cand iese te fortezi, bea multa apă maninca ciorbă supă lichide si fibre trebuie sa consumi, fructe mere, numai minca fast food paine multa prajeli cartofii si brînza constipă, iar respiratia urit mirositoare este din stomac, sau daca ai carii in gura sau nu te speli corect pe dinti, renunta la fumat, saunele inchise la culoare semnifica un ficat plin de toxine, si obosit, curatarea ficatului este importanta si necesara, maninca grapefruit, ce varsta ai? După ce faci caca si după ce te spoeli la fund da te cu crema ultraproct este pentru hemoroizi, poti pune supozitoare in fund cu glicerina s inmoaie scaunul inainte de a merge la wc. Mergi la medic el i ti va da sa faci o colonoscopie ca sa vada tot intestinul gros ca sa vada cauzele constipatiei si ce este cu hemoroidul acela, poate trebuie sa te opereze.

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

24 ani. Pentru un hemoroid sa ma opereze? Ar putea fi o problema grava?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbă pâinea, sau nu mânca pâine goală si sandvișuri in mod des. pâinea albă este destul de crocantă, uneori și când o iei din magazin zici că-i carton sau un burete tare :)) Pâinea de graham sau neagră are mai multe fibre si pare mai moale. Fibrele ajută la înmuierea scaunului. In rest pune mai mult accent pe supe, tocanițe, pireuri, lapte bătut. Mai ușor cu pâinea sau preparate mai solide, prajite. Dacă mănânci cumva cartofi prajiți, atunci fă-i înabușiți, cu brânză merge sau o salată de varză crudă cu ardei capia plus puțin ulei de masline și cu puțin otet de mere indoit cu puțina apă. Ulei de masline daca poti sa pui în tocănuri este ok, mă refer putin în farfurie. Nu mânca produse de patiserie, dulciuri cu nuci, alune. Carnea are 0 fibre Consumă mai puțin. Ouăle la fel 0 fibre. Pastele au fibre scazute. Orezul 0, 4g fibre. Astea cam încheagă și digeră puțin mai greu, de aceea și țin la stomac. Aici In actiune intră sucul gastric din stomac. Tecile, varza, ciupercile, fasolea, mazărea, cartofi, curmale, merge, pere au multe fibre pentru mucoasa colonului, care favorizează o alunecare mai ușoară și digeră mai bine, iar împreună cu Mîscarea, efortul este mult mai bine. Ungete cu ulei de masline în anus, are vitamina E. De asemnenea și Vitamina C ajută la sanatatatea pielii, circulația sângelui, refacerea țesuturilor pielii aici vorbim despre repararea fisurilor treptat.

https://www.google.com/......u-sanatate Vitamina E sursa.

Vitamina E (ulei de măsline)
Puternic antioxidant• Contribuie la mentinerea sanatatii vaselor de sange • Contribuie la mentinerea sanatatii ochilor • Protejeaza ficatul • Asigura metabolismul zaharurilor • Ajuta la cicatrizarea ranilor • Sprijina sistemul imunitar • Sprijina formarea de noi tesuturi • Asigura metabolismul aminoacizilor • Asigura metabolismul acizilor grasi • Contribuie la vindecarea arsurilor.

https://www.google.com/......292882/amp

Citește putin aici. Si ai sa faci legatura și cu hemoroizi, legat de alimentație.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andruta99):

Hemoroizii se opereaza sunt vene crescute pe intestin cum sunt varicele pe picioare, si varicele se opereaza, la fel si la fund hemoroizii se opereaza doar ca este dureroasa operatia clasica cu bisturiul ca trebuie sa taie hemoroizii si vindecarea este de durata, după operatie nu ai voie deloc sa fi constipata ca se rupe operatia, scaunul trebuie sa fie moale aproape ca o pasta, nu ai voie sa ai diaree ca forteaza intestinul, acum mai sunt clinici zic ei operatie fara durre la doctro Laurus, ei opereaza hemoroizi cu laserul, îi opereaza dimineata si seara esti acasa, dar au ăia niste preturi mari, statul pe scaun favorizeaza aparitia hemoroizilor, la fel ca si mincarea condimentata si ardeiul iute, Ai 24 de ani esti tînără, de cit timp ai aceste probleme cu constipatia? Poate este ceva genetic.

| Andruta99 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cam de o lună de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Andruta99):

La cât timp îti faci nevoia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Este un elastic din cauciuc care se introduce pe hemoroid. Procesul se numește ligaturare. El se usucă pentru ca se opreste alimentarea cu sânge și cade intr-o saptămâna. Dar presupun ca în cazuri grave. In cazuri ușoare trec cu tratamente, regim. Sunt hemoroizi gradul 1, 2, 3.

| Silwian a răspuns:

Hey buna! Ai hemoroizi și niște fisuri anale din cauza constipație de acolo picaturile de sânge! Până să ajungi la medic mănâncă prune uscate dimineață pe stomacul gol! Mergi la farmacie și cumpărați o crema pentru hemoroizi.și înainte de merge la baie .ungete...mai ajuta și ceaiurile de mușețel! Faci bai călduțe cu ceai de mușețel! Legume multe! Evita constipația!

| existential a răspuns:

Cred ca te poti speria mai tare, daca ceri sfaturi pe TPU despre asa ceva.
Cel mai probabil vei primi recomandarea de a manca mai multe fibre si un unguent local. Astfel vei tine lucrurile sub control si durerea va disparea.

Daca totusi se agraveaza (poate dura ani pana ajungi aici), rezolvarea este o interventie simpla, minim invaziva, numita ligaturare, ce dureaza cateva minute si nu necesita internare. Gasesti pe Youtube animatii pentru procedura asta si ai sa te convingi ca nu e mare lucru.
Daca vrei, iti pot recomanda un proctolog bun in Buc, care sa te consulte si sa iti raspunda la orice intrebari.

| AVAAVA a răspuns:

Doar un medic îți poate spune exact. Pana atunci fii optimista, mănâncă fibre alimente cu fibre(phisilis, smochine, prune, paine integrala...) și bea multă apă. Încearcă sa te ridici mai des de pe scaud la birou. Cel puțin la 1 ora sa mergi puțin. Statul în fund creează presiune pe... și favorizează inflamarea hemoroizilor.