| IWannaSmile a întrebat:

Am o problema feminina. Mi-a venit ciclul pe 01.01. 2014 si nu-mi mai venise de doua luni. A fost putin ciudat deoarece de obicei dureaza in jur de 6 zile insa de data asta a durat doar patru si in prima zi era abundent, in a doua zi normal si in a treia zi chiar am crezut ca se oprise mai spre seara dar in a ptra zi mai curgea putin. In prima zi am avut dureri de spate de burta specifice sindromului premenstrual. Acum, in data de 05.02. 2014 nici macar nu am avut dureri de spate sau ceva care sa anticipeze macar aparitia ciclului. Sunt foarte stresata, desi nu am un ciclu chiar regulat, avand varsta de 15 ani. In cazul in care conteaza sunt inca virgina si in noaptea de revelion eu si prietenul meu ne-am sarutat si au fost cateva atingeri dar nu a avut loc niciun fel de penetrare nici macar nu ne-am dat jos chilotii. am facut doua teste de sarcina unul in jur de zece zile si altul dupa trei saptamani. Ambele au iesit negative. Este ceva grav in legatura cu ciclul meu? Am motive sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
poate fi o dereglare/o infectie/o raceala/stres puternic..si daca nu a fost penetrare, de ce ai facut 2 teste? chiar crezi ca daca te saruti si te atingi, ramai gravida? cere parerea unui medic de familie si nu are de ce sa iti fie rusine sa te duci la medic mai ales ca esti virgina.
O seara bunahappy

| Macryna a răspuns:

Nu draga stai linistita mie prima data in viata mi-a venit ciclul vara asta( chiar de ziua mea laughing ) si mi-a venit in primele zile chiar mult m-a tinut 7 zile apoi luna viiitoare m-a tinut 5 zile a fost o luna in care nici nu mi-a venit, si acum imi dureaza doar 3 zile, in primii ani de ciclu nu il ai regulat de abia peste 3, 4 ani il ai regulat, dar nu neaparart de ex. matusa mea de 23 de ani nici acum nu il are regulat, nu este nicio problema nu-ti fie frica eu rare ori am dureri de spate de burta, astea difera de la o femeie la alta, suntem diferite e normal ce ti se intampla. deci in concluzie poti sta linistita e normal totul un sfat in perioada in care sti ca trebuie sa-ti vina sa fi pregatita nici mie nu-mi vine fix intr-o zi uneori pe 16, alte ori pe 19 difera organismul fiecarei femei happy deci stai linistita happy

P.S. bravo ca inca esti virgina te apreciez pentru asta multe fete de varsta ta nu mai sunt virgine, bravo happy

| Macryna a răspuns (pentru Macryna):

Sau cum spune caramela poate fi de la stres dar sunt sigura ca din cauza ciclului neregulat este, nu-ti face griji pe sigur ca nu-i nimic grav happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata prin chiloti. dar dat fiind ca esti in pragul activitatii sexuale, trebuie sa faci investigatii serioase privind dereglarile hormonale pe care le ai. Ai o varsta la care organismul poate inca sa se regleze, dar nu o va face daca iti incepi viata sexuala atat de repede, asa incat trebuie sa iei tu masuri. Mergi la medicul de familie care te va trimite la ecografie pelvina si la o consultatie endocrinologica. Explica-i medicului de familie ca nu ai un coportament normal pentru o fetita ed 15 ani, ci ca esti in pragul inceperii vietii sexuale si ca ai nevoi speciale.

| Kriss96 a răspuns:

Nu te ingrijora aiurea. Nici macar nu trebuia sa faci test de sarcina. Doar daca nu cumva minti si ai avut contact sexual. In caz contrar crezi ca ramai insarcinata daca te-a sarutat?! Doamne fereste! Pentru din astia ca tine ar trebui sa existe educatie sexuala in scoli.

| IWannaSmile explică (pentru caramela):

Citisem mai de mult cum ca ar fi posibil, insa nu imi amintesc mai nimic din articol nici macar nu imi amintesc daca l-am citit pe totlaughing. O seara buna si tie! Multumesc!

| IWannaSmile explică (pentru Macryna):

Mersi! De fapt nu m-as fi gandit sa fac nici macar cat am facut, dar eram putin euforica de la sampanielaughing Mi-am invatat lectia si mai am rabdare cu baietii si cu bautura oricum nu simt nevoia de asa ceva.

| Macryna a răspuns (pentru IWannaSmile):

Bravo happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU aveai de ce să faci testele de sarcină ( NU rămâi însărcinată prin chiloţi )!

Apoi, această menstruaţie pare să fi fost OK :)
Uneori, în anumite perioade, se mai schimbă durata/aspectul menstrei şi al simptomelor premenstruale...

"Problema" poate fi legată de LIPSA menstrei timp de 2 luni :(

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.