| allxmariaa a întrebat:

Am o problema mai... ciudata. Am 15 ani și sunt destul de slăbuța dar sunt lata în umeri. Adică am umerii foarte lungi și mari. Nu pot sa fac sport sau sa merg la sala pentru ca am niște probleme și doctorul mi-a spus ca nu am voie sa fac sport sau orice efort fizic. Deeci... Cum as putea sa fac sa am umerii mai inguști??

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| confiturix a răspuns:

Apropo, persoane cu umeri largi frumosi:
☆Jessica Kellgren-Fozard
☆Nadia Comaneci
♡Marilyn Monroe
☆multe regine si aristocrate din sec 17 (dovada sunt portretele)
☆majoritatea pin-up-urilor (sec 20)

Alt avantaj la umerii mari: cand ai umerii mari ai un avantaj fizic, ca picioarele lungi, esti mai puternica din fire (chiar daca nu ai voie sa faci sport)

PS nu vreau sa te demoralizez; doar ca ma irita dorinta ta. De ce nu pot fetele fi multumite in corpurile lor?

8 răspunsuri:
| SecretDarky a răspuns:

Te bagi între doi pereti îngusti si stai 10 ore dupa vei vedea rezultate nemaipomenite happy glumeam nu stiu cum

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Așa este forma corpului tău, dacă zici că nu te-ai îngrășat puțin în ultima perioadă.
Totuși, poți încerca aceste exerciții pentru brațe și umeri:
http://www.slabestecuserban.ro/......-si-umeri/

| CristianM22 a răspuns:

Decat sa incerci sa iti favi umerii mai grasuti mai bine pui cateva kilograme si nu se va mai vedea asa de mult. Cand spun sa pui kilograme, ma refer sa mananci bine, dar si sanatos, de exemplu, la pranz: piept de pui cu orez si o salata(fructe/legume) si bea cel putin 2l de apa/zi

| Ara997 a răspuns:

Poti masca cu imbracamintea, cauta ce fel de linii ti se potrivesc, https://www.click.ro/......a-corpului
tu ai forma triunghi,

| confiturix a răspuns:

UMERII LATI SUNT SUPER! Deschide-ti mintea - esti frumoasa. Un milion de fete vor o forma de clepsidra dar nu pot ava fiindca nu au umeri, printre care si eu

| Uxellodunon a răspuns (pentru confiturix):

Reginele alea aveau ele umerii lati sau aveau abdomenul compresat de corset mai degraba
Si lund dupa portete, picaso avea probleme dermatoligice severe

| confiturix a răspuns (pentru Uxellodunon):

Nu are legatura cu problemele dermatologice ale lui Pcasso. Picasso era cubist. Portretele reginelor sunt realiste. Indiscutabil aveau umerii latii si din alte dovezi (moda tipului acela de rochi dressy lolita cu decolteu cu umeri semidezgoliti). Totusi, ai facut o observatie comica xD

| Violleta2022 a răspuns:

Oastura nu se poate modifica, dar daca pui ceva carnita pe tine, oasele se vor acoperi si senzatia ca ai umerii lati, se va diminua considerabil, parundu-ti chiar ingusti.