| anastan12345 a întrebat:

Bună! Am o problema și nu prea stiu cum sa o gestionez. Luna trecuta am fost la o clinica care are contract cu Casa de asigurari, la dermatologie, și a dat o reteta compensata. Am fost la farmacie și am platit pastilele cu reducerea aceea. Luna aceasta am primit reteta de la medicul de familie pentru ca a dat și scrisoare medicala pentru 3 luni. Cand i-am dat reteta a spus ca nu are suficiente pastile și sa mai revin și am zis ok și am platit. După aceea cât timp cauta pastilele o alta farmacista îmi spune numele și răspund crezand ca s-a uitat pe reteta de luna asta. Aparent dintr-un motiv anume reteta de luna trecuta nu a fost primita sa o deconteze. Ea a spus ca a sunat și la clinica sa le spuna ca ceva este in neregula cu reteta, dar nu i-a mai răspuns nimeni. După care îmi da reteta de luna trecuta și îmi spune ca data viitoare cand merg la clinica sa le comunic faptul ca ceva a fost in neregula cu reteta și sa facă alta. Acum eu nu înțeleg de ce am primit reducerea de prima data dacă nu a fost acceptata sau cum ar trebui sa mi facă o alta reteta de acolo când primesc și de la medicul de familie pentru lunile astea (dacă au o relevanta). Nu prea știu ce ar trebui sa le spun doctorului și asistentelor când nu prea înțeleg despre ce e vorba, eu totusi trebuind sa ma intorc pentru restul de pastile. Am cazut la mijloc și nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ClaRa91 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu mai ai nevoie de pastile. Faci miscare?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stie nimeni este un haos in sistemul lor de sanatate ceva de speriat, sunt niste idioti toti si medicii si farmaciștii niste dobitoci care dau vina unul pe altul haos țară de că(cat)

| anastan12345 explică (pentru ClaRa91):

Da, fac și nu cred ca miscarea m-a ajutat prea mult in anii ăștia cât am avut problemele astea pe piele. Am avut și tratamente locale și degeaba.

| ClaRa91 a răspuns (pentru anastan12345):

De cand ai problemele astea?

| anastan12345 explică (pentru ClaRa91):

E acnee severa și o am de 8 ani

| ClaRa91 a răspuns (pentru anastan12345):

Mda. Destul de complicat de stabilit tratamentul. Eu una as merge pe o igiena a locului. As putea sugera mai multe dar nu pot pe privat ca nu am permisiunea.

| anastan12345 explică (pentru ClaRa91):

Mda, am încercat, nu prea a avut efect.