| Maria_Sara_1991 a întrebat:

Buna am o problema sunt racita de mai bine de 2 săptămâni am luat antibiotic dat de medic si nu mi-a trecut am mai incercat cu grintuss acc augmentin si mucosolvant max dar nu si au facut efectul niciunele voi ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa o infectie respiratorie severa, poti ramane cu o tuse extrem de suparatoare care sa dureze pana la 3 luni. Mie mi-a facut bine celebrul sirop de patlagina, dar trebuie sa bei cat o lingura de 3-4 ori pe zi timp mai indelungat (macar vreo 3 saptamani)

| Maria_Sara_1991 explică (pentru Brigaela):

Am luat si sirop de muguri si si de patlagina

| Violleta2022 a răspuns:

La raceala nu-i recomandat antibioticul, pentru ca raceala este provocata de un virus, nu de o infectie bacteriana.
Probabil ca medicul a vazut si o infectie pe undeva, de aceea ti-a prescris antibiotic, dar posibil sa nu fie pe spectrul corect al bacteriei, deci s-ar impune si o antibiograma pentru identificarea bacteriei si luat exact antibioticul care distruge acea bacterie.
Pentru raceala, eu ti-as recomanda cate 5-10gr de vitamina C pe zi, pentru a-ti ridica sistemul imunitar. Ceai caldut cu miere de albine si lamaie, dormit ore mai lungi si mancat 3 mese sanatoase pe zi.
Iti doresc recuperare rapida si usoara!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Maria_Sara_1991):

Dar ai luat corect? Fiindca multi iau de 2-3 ori, vad ca nu are efect iemdiat si trec la altceva.
Daca da, poti incerc un preparat de la plafar care se numeste CoughEnd. Eu nu prea recomand genul asta de produse, dar acesta este chiar bun