| NadyPorahy a întrebat:

Am o ureche infundata, nu ma doare, doar este infundata. Ce as putea sa fac ca sa mi se desfunde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| biancabiancuța a răspuns:

La inceput poti sa o zgaltai isi dupa sa astepti iar daca tot nu se desfunda trenuie sa mergi la un medic specialist

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Să aștepți să se desfunde. În câteva ore o să se desfunde în mod sigur.

| cipimoga a răspuns:

Mergi la un medic de urgenta și eu am avut o ureche înfundata

| untu a răspuns:

Mergi la clinica, la ORL, roaga o asistenta medicala sa te ajute sa desfunzi un dop de ceara la ureche cu o seringa mare cu apa calda! Sau ca daca ai o seringa si pune apa calda in ea si roaga pe cineva din familie sa te ajute sa-si bage apa calda intr-o ureche si sa ai ceva sa pui sub ureche un vas ca sa se scurga apa calda care iese din ureche si dopul de ceara!

| WaterDrop a răspuns:

Foloseste apa oxigenata cu un tifon pus ca dop si asteapta. Daca nu merge asa, mergi la ORL.Nu baga nimic altceva in ea intre timp pentru ca adancesti si mai mult dopul.

| AndreeaP99 a răspuns (pentru untu):

Ar fi de adaugat ca, daca mergi pe varianta a doua(sa rezolvi problema acasa) trebuie sa tii gura intredeschisa pentru a reduce presiunea pusa pe timpan.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mergi la ORL.