| anonim_4396 a întrebat:

Am pus inainte o intrebare legata de situatia mea. Vreau sa adaug ca nu avem de gand sa ii zicem copilului ca a avut un frate geaman si nici nu il vom cauta pe celalalt, deoarece nu ne dorim sa fie copilul nostru, e pur si simplu alegerea noastra. Este asa de rau sa ne dorim un singur copil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ok. Succes si noroc!

19 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

E bine sa iti doresti un copil, dar copiii sunt o responsabilitate, nu sunt jucarii. Cum alegi pe care sa il dai? Ala bala portocala? Iti bati joc de un copil care se va intreba mereu de ce a ajuns el la orfelinat, de ce i se scuipa in mancare de ce este batjocorit?
Nu stii cum se intoarce roata, nu stii cum vor decurge lucrurile, iar daca afla o sa fii blestemata toata viata de amandoi. De ce? Ca nu esti in stare sa ai grija de doua suflete pure? De doi copii?
Unii oameni chiar nu merita sa se reproduca

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Yurisa):

Vom gasi o persoana care isi doreste copil, unde sa ii fie bine si il vom da acesteia, in afara orasului, oricum... Nu il lasam la orfelinat.

| darrio2007 a răspuns:

Nu o fi dar cel mai rau este ca despartiti doi frati, pentru orgoliul vostru prostesc. Cand va afla adevarul, vă va blestema.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru darrio2007):

Cum sa afle daca nu ii spune nimeni?

| Yurisa a răspuns (pentru Elliiieo3):

Majoritatea copiilor care au crescut la orfelinat nu sunt adoptati, stau pana la o varsta in plasament apoi bafta. Majoritatea nu sunt adoptati din cauza birocratie sau pentru ca vor copii sange din sangele lor. Adevarul mereu se afla.
Dupa cum am zis, nu poti sa dai un copil unei persoane, sunt proceduri complexe, copilul e o fiinta umana pentru numele lui Dumnezeu, nu e negoț.

| darrio2007 a răspuns (pentru Elliiieo3):

Nu fi asa de sigura. Viata iti poate oferi surprize cand nu te astepti. Poate parintii adoptivi ai celuilalt ii vor spune adevarul.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru darrio2007):

Vom gasi un cuplu care nu poate avea copii si care este dispus sa traiasca pe ideea ca este copilul lor. Pe chestia asta ne bazam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tot nu-i vrei, de ce nu ai folosit de la inceput prezervativ?
Zi mersi ca ii ai, ai doua alocatii, mai multa bautura si tigari ca asa vezi in Romania.

| Iunix a răspuns:

Și celălalt, cel pe care nu-l vreți ce vină are? O să fie un om care o să trăiască toată viața cu tristețea că el nu a avut părinți. Nu mai zic că dacă ajunge la orfelinat viitorul lui e spulberat. Hai să fim realiști, ce se întâmplă cu copiii de la orfelinat când ajung la 18 ani? și câți dintre copiii abandonați sunt adoptați de o familie?

Vă jucați cu viața și viitorul unui om.

Hai că te iau altfel. Tu ai părinți? Poate nici mamei tale nu i-a plăcut de tine la naștere. Dacă te abandona?

https://www.youtube.com/watch?v=Uxei6vr697k

| Anabela777 a răspuns:

Copiii nu sunt catelusi ca sa te decizi tu ca pastrezi doar unul sau doi din sase. Ai de capul meu femeie, cati ani ai? Tu chiar nu esti suficient de aerisita la creier cat sa-ti dai seama ca o data ce i-ai facut ai tai sunt? Nu era asa de rau sa-ti doresti un singur copil inainte sa realizezi ca de fapt sunt doi! Acum ca faptul este deja consumat, asuma-ti responsabilitatea de mama in pana mea.

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Iunix):

Nu il dam la orfelinat, ci unei familii cu mult potential financiar din strainatate pentru a duce o viata fericita si buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Anabela777):

Nici la catelusi sa nu le faci asa ceva. Iti convin sau nu, daca-i arunci, cei care-ti raman te vor ura si nu te vor apara. La fel si cu pisicile si orice forma de viata in general.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu este nimic ilegal in ce vreți sa faceti dar este cam imoral.
In plus foarte mulți oameni își doresc gemeni, e ceva așa de prețios...
Oricum e alegerea voastră.

| Iunix a răspuns (pentru Elliiieo3):

E, atunci e perfect normal să-ți dorești un singur copil. Fiind gemeni alege unu la nimereală, sau pe care e mai cuminte. Scapă de unu din ei.

Mai bine acum?

| KarimIonuț11 a răspuns:

Da este, te va pedepsi Dumnezeu.

| Elenabln a răspuns:

Păcat că printre noi există astfel de specimene! cum poți ca mama sa naști doi copii si la unul să renunți așa ușor? Cum alegi pe care îl oprești? Cum să pui capul pe perna când unul din ei nu știi cum e? Indiferent cine il va lua si cât confort va avea va duce lipsa părinților adevărați! Imi cer scuze dar sunt mama la randul meu și nu pot concepe asa ceva oricât de greu mi-ar fi în viața asta!

| Elliiieo3 a răspuns (pentru Elenabln):

Am gasit niste parinti care ii vor oferi dragoste neconditionata.

| Lioana a răspuns:

Crezi ca esti singura detinatoare a adevarului? Nu. Va fi si tatal copiilor si rudele vostre si parintii adoptivi si rudele acestora. Sa nu mai vorbim de prieteni. Cum vei face atatia oameni sa-si tina gura? Si apoi cum vei putea privi in ochii copilului tau ascunzandu-i un asa mare secret? El mereu va simti ca ii lipseste ceva dar nu va sti ce. Candva viata i-l va scoate in cale pe fratele lui si atunci se va simti mintit.
E o binecuvantare pentru tine sa ai gemeni. Ar trebui sa te bucuri de ei amandoi. Nu te speria ca sunt doi. Dumnezeu te va ajuta sa-i cresti pe amândoi.

| Miru345 a răspuns:

Nu se stie ce va fi cu viitorul tau, viata e plina cu surprize! Dumnezeu le aseaza pe toate foarte bine, si va veni si randul tau..cum poti sa iti parasesti copilul? cum poti sa alegi intre? CUM?
Indiferent de cum ar fi copiii, trebuie sa simti ca esti mama, sa ii pui la pieptul tau si sa spui cu mandrie, "Astia sunt copiii meu!", cum te vei simti tu, cand copilul tau va fi cu altcineva?
Oricum, sa tii minte, adevarul totusi se va afla, si cand va fi aflat, o sa iti para rau!
Sincer, nu o spun cu rautate, dar. sper ca copilul care vreti sa il da-ti, sa aiba mult succes si viata lui sa fie plina de frumusete si de bine! sper ca sa ajunga unun om mare!, atunci cu adevarat iti va parea rau!