| Dragobeta a întrebat:

Buna!
Am racit pe tren de la aerul conditionat. Mereu am indrumat pe toata lumea catre medic. Dar... pana luni dupa amiaza nu-l am. Am fost la farmacie. Ieri! Mi-a dat o cutie intreaga de Teraflu. Nici macar nu s-a ameliorat situatia. Farmacista si-a facut planul la incasari uriase, eu sufar in continuare. Acum ii inteleg pe cei cu automedicatia. Asa ca, va intreb:
Ce sa iau sa fie eficient?
Curge nasul. Curge ca de la robinet defect. Nu e infundat. Ma doare capul. Ametesc. Termometrul nu arata dar simt si o usoara stare febrila. Evident, sunt slabita, fara puteri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Yaesmin a răspuns:

Ia Parasinus!

| Dragobeta explică (pentru Yaesmin):

Asta nu-i antibiotic? Nu-mi da nimeni fara reteta.

| Dragobeta explică (pentru Dragobeta):

Ai schimbat raspunsul.
Farmacista spune ca Teraflu are paracetamol.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragobeta):

Oooo! Parasinus nu este antibiotic.
Asa cum nici la tine nu este răceală de la AC.

| gabicoo a răspuns:

Poți lua de la farmacie antibiotic pentru două zile - fără rețetă. Cumpără două pastile de Klacid. Se ia una / zi după masă. Luni mergi la medic. Dacă nu mai reziști poți merge la UPU la spital.

| ioana748 a răspuns:

Probabil ai facut o rinita alergica. Ar fi bun niste Claritine.
Pentru durerile de cap, Panadol si Aulin, nu in combinație cu Teraflu.
Teraflu este bun de obicei, dar cel de seara.

| TimberWolf a răspuns:

Buna, vezi ca e o gripa foarte puternica sau viroza ce naiba o fi, si mie mi-a fost maxim de rau de pasti, nu aveam putere sa merg pana la toaleta, n-am avut niciodata gripa asa puternica, cu dureri musculare si stare generala de sfarsit.
Tot de la aerul conditionat am patit si eu, cine stie ce virusi erau in aparatul de aer conditionat si cand l-a pornit l-ai inhalat.
Faza cu medicamentele de la farmacie e ca amelioreaza simptomele dar nu vindeca nimic, teraflu ala e paracetamol praf, ala e pentru febra, dureri de cap si nas infundat si atat. dar nu vindeca gripa si e foarte toxic pentru pateu.
Ce e bine sa faci tu e sa ai o dieta sanatoasa si sa cumperi de la farmacie suplimente care sustin sistemul imunitar. Uite ceva ieftin si bun https://donaonline.ro/sanvero-imunoguard-cps-x-30

| TimberWolf a răspuns:

Si inca ceva, stai in pat! daca poti dormi la amiaza baga cateva ore de somn.

| Dragobeta explică (pentru darrio2007):

A modificat raspunsul. Prima data a scris Augmentin.
Si de ce nu de la aerul conditionat? Iar umblam cu manipulari?

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Multumesc.

| Dragobeta explică (pentru TimberWolf):

"cine stie ce virusi erau in aparatul de aer conditionat"
Pai alea nu au fost curatate niciodata de la montarea lor. CFR-ul nu are bani nici pentru lucruri mai urgente.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragobeta):

Pot fi si bacterii care se acumuleaza in aerul conditionat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Dragobeta):

P.S. De ce manipulări?
Argumentează.

| Dragobeta explică (pentru gabicoo):

Nu am primit medicamentul. Azi am fost la medicul de familie. Prea aglomerat ca sa ma primeasca. Cu insistente, ma va primi maine, prima (la urgenta, zice el) dupa ce termina cu cei programati.