| BiancaMB a întrebat:

Bună, am și eu o mica nelămurire. Pot spune ca de aproximativ 1 an am niște simptome ciudate acelea fiind : dureri de cap, amețeli, lipsa de concentrare, uit repede. Problema este ca ma simt foarte ciudat, adică când o persoana vorbește cu mine nu înțeleg absolut nimic de parca as fi distrasa de la ceva, nu pot sa gândesc limpede și eu când vorbesc cu cineva simt ca și cum as vorbi în zadar (știu ciudat...) de multe ori chestiile pe care le revăd mi se par ca nu le-as fi văzut, poate fi doar în capul meu asta ar putea fi o depresie? Am nevoie de un Rmn poate fi tumoare? Sau un psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa vizitezi un neurolog cat mai curand posibil.
Ceea ce ai tu poate fii vertigo, boala maniere sau o tumoare cerebrala.
Niste investigatii medicale amanuntite, ar elucida natura problemei tale si ti-ar putea salva viata.
Inca ceva: depresia nu da ameteli si nici dureri de cap, deci nu-i nevoie sa mergi la psiholog sau psihiatru, ci la un neurolog.

Inca un sfat util, venit de la cel unul din cei mai mari chirurgi neurologi ai Australiei, dr. Teo Charlie:evita telefonul mobil!
Aici ai vidoul lui si daca dai un search pe google despre el, vei vedea sute de articole
https://www.news.com.au/......7b990b34cf

Nu mai asculta muzica si nu mai vorbi la el, pentru ca tumorile craniene se formeaza in urma bombardarii creierului cu aceste radiatii provenite de la telefonul mobil.
Telefonul mobil NU trebuei sa fie incarcat sau tinut in camera unde stai, ci cat mai departe in acasa, ca undele si radiatiile periculoase, sa nu-ti afecteze creierul.
Uite aici videoul, unde acest doctor eminent al australiei, anunat pe postul national de televiziune, sa oprim copii sa mai vorbeasca la telefonul mobil, din cauza tumorilor care le produc.

15 răspunsuri:
| asuari a răspuns:

Mergi prima dată și îți fă analizele. Dacă nu ai nimic, atunci consultă un psiholog.

| BiancaMB explică (pentru asuari):

Sincer îmi este foarte frica de Rmn...

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca ai nevoie de ochelari sau de odihna si mancat mai calumea (in limita bunului simt, bineinteles).

| BiancaMB explică (pentru Celcestietot):

Poate este doar în mintea mea... Pentru ca toată ziua ma gândesc dacă am cancer la cap

| Celcestietot a răspuns (pentru BiancaMB):

Sau poate că nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Ai ameteli si capul te doare tot timpul?

| BiancaMB explică (pentru Sofer):

Nu tot timpul

| BiancaMB explică (pentru Violleta2022):

Sincer îmi este frica de Rmn

| Violleta2022 a răspuns (pentru BiancaMB):

La RMN nu ti se intampla nimic!
Sincer, nu ti se face injectie, nu te opreaza nimeni si chiar nu ti se intampla nimic.
Vei fii intins pe o masa, care va intra intr-un tub. Va trebuii sa stai nemiscat timp de 30-60 minute.
Vei auzii zgomote in casca, mai intense sau de tonalitati mai joase.
Nu ai de ce sa te sperii si nici sa reactionezi, ele bat bai puternic, mai incet, mai ascutit sau mai rar. Se fac pauze intre batai si apartul se tot muta.
Crede-ma, am facut RMN la cap de 2 ori, la 2 aparate diferite, atat culcat, cat si pe scaun.
Cel Upright este un aparat de generatei mai nou, care isi face treaaba in jurul craniului tau, iar tu ai un vizor in casa si eu am avut un televizor, unde am putut urmarii un film, stiri sau ce vrei tu la televizor.
Nu stiu la ce fel de aparat vei fii introdus tu, dat nici unul din modele nu-i periculos!

| BiancaMB explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos

| MARIUS2112234121 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna. ai rezolvat problema si eu sunt in aceeasi situatie.
si as dori sa vad cum ai rezolvat

| Violleta2022 a răspuns (pentru MARIUS2112234121):

Pai, mergi la medic sa-ti faci analize si investigatiilor medicale, in urma carora ti se va pune un diagnostic, apoi ti se da tratament tratament si asa iti vei rezolva si tu problema, in functie de ce gasesc medicii la invetigatia medicala facuta tie!

| MARIUS2112234121 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am fost. Sunt sănătos tun... Doar ca nu mi înțeleg amețelile și dezorientarea în spatiu

| Violleta2022 a răspuns (pentru MARIUS2112234121):

Atunci este vorba de o problema psihica, odata ce ai facut investigatii medicale si fizic nu ai nimic.
Mergi la un psihiatru ca sa te consulte si sa te evalueze.
vad ca-i 2 noaptea si tu esti online, deci ai declansat deja boli psihice care evolueaza fiindca 2 hormoni viatli creierului NU se mai pot produce.
Acei hormoni se numesc: SEROTONINA (numita si hormonul fericirii) si MELATONINA (hormonul responsabil cu linistea si odihna creierului) si se produc numai cand dormim inter 10 noapte si 2 dimineata.
Nedormind intre aceste ore, pe termen lung (cateva luni), declasam boli mentale grave, care incep cu: ameteli, stari de rau si oboseala, depresie, anxietate, stari de panica, paranoia, schitofrenie, diabet, tumori.