| adimancool a întrebat:

am si eu o problema am 13 ani si ceva., sunt destul de scund pentru anii mei, am 1. 57, si 59, 5 kg, ce pot sa fac sa ma inaltez sau sa slabesc...adica sunt obisnut cu porecla de grasuX, dar ma simt eu rau...deci vreau sa slabesc sau sa ma inaltz repede, fara pastile si injectii si alte prostii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vichtory a răspuns:

1. Poti sa iai niste vitamine
2.Joaca baschet sau volei
3. Practica inotul
4. Maninca 200-300 gr usturoi pe zi (s-a descoperit recent ca usturoiul contine o proteina care stimuleaza extrem de mult cresterea oaselor in lungime si se pare ca tu de asta ai nevoie)
Bafta, cel mai mult te va ajuta inotul, daca nu as sti, sincer nu ti-as rs la intrebare. Funda?

8 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

Marog daca nu vrei sa depui efort sau sa muncestii (ceea ce cred ca toti nu vrem big grin ) poti sa mergi la sauna si stai acolo transpiri vii acasa faci dusi si uite-asa slabestii

| Kyrie a răspuns:

E normala inaltimea ta la 13 ani, eu aveam 1, 56 si la 17 ani am 1, 71, tu poti sa ai mai mult de 1, 71, si barbatii cresc pana la 25 de ani unii si majoritatea pana la 18-19 ani
Iar de slabit, auzi peste tot pe net, numai sport o sa auzi, ca alta cale nu e, decat alergatul cea mai buna alergere, daca nu transpiri nu o sa slabesti

ti-am fost de ajutor?

| Kyrie a răspuns:

Baschetul si inotul doar accelereaza cresterea, dar nu te duce peste genetic laughing, asa ca ala este un raspuns inutil big grin

| blablablalba a răspuns:

Sari coarda... Dar nu sari coarda asa oleak...Sari serios nu ai sarit de 10 ori si gata(sar cam de 100 de ori pe zi)..Slabesc 4 kg saptamanal

| NemNUZ a răspuns (pentru blablablalba):

De ce nu ii zici sa sara si cand doarme? laughing

| blablablalba a răspuns (pentru NemNUZ):

Ca e prea obosit de la atata sarit ziua tongue

| NemNUZ a răspuns (pentru blablablalba):

Aha laughing big grin

| ionutzzuuu a răspuns:

Ady hai sa-ti dau cel mai bun raspuns, ca sa te inalti fa la alegere handball si inot sau baschet si inot tu alegi, eu la 13 ani am 1, 78 si 70 kg din handball si inot :handball 1 an si inot 2 luni. Deci decizia iti apartine intre handball si baschet, dar cel imi important fa inot si sa faci unul din alea. Sper ca ti-am fost de folos. Funda!