| Anonimul151 a întrebat:

Bună, am următoarea problemă care persistă de ceva timp. De fiecare dată, când vin de la liceu sunt extrem de obosit, deși iau vitamine (supradin energy), însă îmi zic că e cum am ore de la 08:00 la 15:00 în fiecare zi (3 zile), deoarece Luni și Marți am practică. Trecând peste asta. Și în zilele libere, mă odihnesc, dorm de amiază și 4-5 ore pe zi, mă trezesc sunt obosit. Când mă culc normal, o fac pe la 23:00. Dimineața când mă trezesc nu sunt atât de obosit, însă oboseala reapare după 3-4 ore. Chiar și mai repede. Nu înțeleg care ar fi cauza.

Spre exemplu, astăzi am dormit de la 15:00, până la 18; 00, iar acum, la ora 20:00, ma simt din nou obosit și îmi e extrem de somn.

Care ar fi cauza și ce ar trebui să fac?

Menționez faptul că deși i au acele vitamine, nu au nici un efect... Am încercat și alte tipuri de vitamine dar fără efect. Am luat și pe rețetă (de la medicul de familie), dar la fel fără efect...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vitaminele au rolul lor, nu rolul pe care îl atribui tu. Să încerci un timp dieta vegetariană dacă ai posibilitatea.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Știu asta. Nu cred că dieta ar ajuta la ceva...

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonimul151):

Dacă nu crezi, nu am ce să îți fac. Vitaminele care le iei trecute prin fabrică, așa crezi tu că te ajută, și uite că nu este așa. În alimentele vegetale crude, sau puțin preparate, vitaminele sunt în proporții care nu pot să facă rău. Ele sunt acolo împreuă cu enzime, fitonutrienți, microelemente și potențiatori ai utilizării lor de către organism. Astfel digestia și asimilarea lor este mai ușoară. Nu doar mănănci ci te și hrănești. Excesul de proteine animale, glucidele care se digeră greu din alimentația modernă ( paste, pizza, etc) provoacă și ele oboseală, deoarece în timpul digestiei se consumă multă energie. De aceea ne prinde somnul după o masă copioasă.
Așa că, crezi, nu crezi, încearcă și o să vezi că se ameliorează.

Răspuns utilizator avertizat
| Marius131415 a răspuns:

Posibil sa ai anxietate ceva? si prea mult somn strica, mai ales ziua, fa sport, yoga zilnic si prinzi energie, daca n-ai timop si 10 minute e bine, altceva stai cu talpile goale pe iarba 10-15 minute iti da energie, alimentatia sa fie sanatoasa si atentie! fara dulciuri ca iau din energie, asculta cate-o meditatie seara training autogen recomand, ala poate sa duca si la controlul gandurilor si al emotiilor dar evident ca dureaza.

| Anonimul151 explică (pentru Marius131415):

Da. E posibil să fie și de la anxietate. M am gândit și eu la aceasta varianta. Acum câteva luni, a fost mult mai grav de cât e acum, însă acum anxietatea s-a mai domolit, la fel și cu oboseala. Ma refer la faptul ca în trecut, oboseala era și mai "severă" decât e acum.

| BabyGabi a răspuns:

E normal cel puțin și eu eram la fel

| Anonimul151 explică (pentru BabyGabi):

Nu știu cât de normal e... Însă la mine, e de peste 1 an jumate, de când sunt așa...