| Deeaandreea9156 a întrebat:

Buna, anul trecut in Ianuarie am început tratament cu sotret pentru acnee după ce l am terminat aveam tenul ok, și am avut grija de el cu Geluri de curățare și crema hidratanta dar de câteva luni iar am coșuri, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te ZILNIC cu apa calda si sapun, obligatoriu seara de seara cand intri in casa, ca atunci ai deja tenul incarcat de praf si impuritati de pe strada, care se depun in porii fetei amestecandu-se cu transpiratia si uleiul fetei si astupa porii, formand punctele negre. Aceste puncte negre necuratate imediat se infecteaza si asa apar bubele pe fata (acneea).
Deci: splarea ZILNICA (dimineata la trezire ) si obligatoriu seara inainte de culcare cu apa calda is sapun pe fata, ca sa indepartezi praful impuritatile si transpiratia si vei vedea ca nu ai nevoie de nici o crema sau tratamente de pentru tine, odata ce inveti s ate cureti coreti si sa pastrezi fata curata.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Probabil trebuie să repeți tratamentul. Vorbeşte cu dermatologul tău să îți dea analize de sânge (să vadă dacă ficatul tău a suportat bine) şi dacă poți reîncepe tratamentul.