| annonimaaaa555 a întrebat:

Buna. As avea si eu intrebare. Iau anticonceptionale si imi lipseste o pastila activa din folie(din fabrica),asadar nu am putut sa-l iau. Am luat pastila pe care ar fi trebuit s-o iau maine,dar pe maine nu mai am pastila, doar de miercuri insa intrebarea e, ce pot sa fac daca se mai intampla? pot ramane insarcinata?(am avut contact sexual de joi pana luni si asa imi arata aplicatia ca as fi fost in perioada fertila si vineri as fi fost la ovulatie.Mentionez din nou, ca pana acum am luat pastilele normal, dar pe maine nu o sa mai fie)Rog cat mai multe pareri si seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să iei următoarea pastilă activă din folie, apoi un pachet nou etc. Unele femei sar cu totul peste pastilele placebo şi iau numai pe cele active. Nu se întâmplă nimic, e de fapt chiar ok.

| annonimaaaa555 explică (pentru StudentLaMedicina):

In folie sunt pastilele verzi(placebo inactive)(anticonceptionalul:midiana) cand am inceput sa iau anticonceptionale, ginecologul mi-a zis ca nu trebuie neaparat sa iau pastilele verzi deoarece sunt ca sa nu uit cand trebuie sa incep urmatoarea folie. E adevarat ca nu trebuie sa le iau?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru annonimaaaa555):

E adevărat. Dar eu am zis că poți să le sari şi de asemenea să nu faci pauză. Şi asta poți. Dar poți face pauză dacă vrei cu sau fără pastilele placebo.

| annonimaaaa555 explică (pentru StudentLaMedicina):

Si daca n am luat o pastila alba(activa)dar nici n-am cum sa-l iau ca a lipsit din folie atunci doar continui sa iau mai departe? AR fi sanse de sarcina?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru annonimaaaa555):

Trebuie să iei pastila albă din următorul pachet. Da, e risc de sarcină.