| Madutaaa a întrebat:

As avea si eu nevoie de un sfat, am 18 ani si mie se pare ca sunt foarte slaba am 42 kg, nu mai stiu ce sa fac sa ma ingras colegele la scoala imi spun sa iau anticonceptionale pentru ca ingrasa... Ce sa fac sa iau? ma ingras de la ele? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Exista numerosi factori care pot afecta echilibrul hormonal si implicit un ciclu menstrual normal, insa cauzele tulburarilor hormonale si ciclului menstrual se pot datora, in mare, si anticonceptionalelor luate pe o perioada mai lunga fara a tine seama de sfatul medicului.
Parerea mea : stai departe de pastile (adev. droguri).
De luat in considerare sfatul lui @morningstar, mergi la un medic nutritionist care sa te ajute prin a-ti prezenta, desigur, si un stil de viata mai sanatos.Asa prinzi forme frumoase si culoare in obraji (printr-un sport potrivit pentru tine si o alimentatie sanatoasa), nu luand pastile ori indopandu-te cu mancare de la fast-food.

-Numai bine.

6 răspunsuri:
| MadalinNedelcu a răspuns:

Cate nu ar vrea sa fie ca tine... Mananca, iesi la plimbare, relaxeaza-te. Anticonceptionalele au cu un totul alt scop.

| Madutaaa explică (pentru MadalinNedelcu):

Nu imi place nu stiu nu sunt multumita de mine...As vrea sa fiu si eu mai grasa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Anticoncepţionalele nu le poţi lua doar aşa după ureche, se iau strict la recomandarea unui medic.
Depinde ce înălţime ai!
Alimentaţie diversificată, mişcare, lasă colegele care habar nu au pe ce lume trăiesc!
Te pup!

| mona a răspuns:

Nu lua nimic daca nu iti recomanda medicul, consulta un nutritionist mai bine

| teodora200004 a răspuns:

Mananca mancare fast-food rolling on the floor))))) Aia ingrasawinking Si multe dulciuri laughing Zic si eu... eu chiar as vrea sa fiu de 42 kg ca tine, dar am 60 de kg la 1, 70 m. Chiar nu cred ca e cazul sa te ingrasi, esti bine asawinking

| morningstar a răspuns:

Nu lua anticonceptionale daca nu sunt recomandate de un medic. Te poti ingrasa de la ele ( sau nu ), dar iti pot provoca multe alte neplaceri daca nu sunt potrivite organismului tau. Mergi ma un medic nutritionist si o sa te ajute sa iei cateva kilograme in mod sanatos!