| Wantyouback a întrebat:

As dori sa stiu din ce se da admitere la medicina dentara si mai ales daca se face in toti acesti ani autopsii pe morti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Anatomia de a 11a si a 12a, si nu se fac autopsii, doar se studiaza oasele, succes

10 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Depinde la ce facultate vrei sa dai. Sunt unele la care sa da o singura materie sau sunt la care se dau doua (dintre biologie, chimie si fizica). Si nu se numesc autopsii laughing Alea sunt alceva! Se numesc disectii si se fac doar in primul an

| Corina_5887 a răspuns:

Eu am auzit ca se fac autopsii pe vii.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu se fac autopsii, ci disectii. Si da; se fac pe morti, normal. Alea facute "pe vii" se cheama "operatii".
Am si eu o curiozitate: cati ani ai? Mai mult de 9?

| Wantyouback explică:

DECI AM MAI MULTA CULTURA! AUTOPSÍE, autopsii, s. f. Disecție a unui cadavru și examinare anatomică a organelor lui interne pentru a stabili cauza morții; necropsie.

| Wantyouback explică (pentru ardnaxur1961):

AUTOPSÍE, autopsii, s. f. Disecție a unui cadavru și examinare anatomică a organelor lui interne pentru a stabili cauza morții; necropsie. [Pr.:a-u-] – Din fr. autopsie.

| Wantyouback explică (pentru Dana211):

AUTOPSÍE-Disecție a unui cadavru și examinare anatomică a organelor lui interne pentru a stabili cauza morții; necropsie. [Pr.:a-u-] – Din fr. autopsie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Wantyouback):

Ai cultura pe naiba! Citeste definitia pe care ai copiat-o din DEX si vezi pentru ce se face autopsia! La Facultatea de Medicina, se fac disectii ca sa inveti ce are un om pe dinauntru, nu ca sa afli din ce cauza a murit.
Stii vorba aia: prostu-i prost si-n ziua de Paste.

| Dana211 a răspuns (pentru Wantyouback):

Da dar tu nu studiezi cauza mortii! Tu diseci un cadavru pentru studiu. Si daca tot esti asa desteapta la ce ne mai ceri parerea? Eu am trecut de ceva timp de anul I si stiu cum sta treaba si cred ca am invatat ce e aia o autopsie. Si nu numai ca faci pe atotstiutoarea dar mai crezi si ce spune o domnisoara/doamna care habar nu are ce se face la medicina. Da ma rog cu atitudinea ta e normal sa crezi ce vrei nu ce e adevarat.
Si sa stii ca daca copiezi o definitie de pe net nu insemna ca ai mai multa cultura ci ca ai aflat ceva nou (asta daca ai citit ce scria acolo! Tu nu ai citit din moment ce ne-ai postat noua un lucru care contrazicea ce spuneai anterior).
Nu stiu cati ani ai dar cu o astfel de atitudine si cu inteligenta de care dai dovada (citesti ceva, vezi ca te contrazice si totusi il postezi ca sa ne arati noua celor care am spus corect un lucru ca gresim) pot sa te asigur ca intri tu la medicina cand o sa faca studentii de anul I autopsi

| Dana211 a răspuns (pentru Adam_Adela_1974):

Materie de clasa a 12-a? Ma faci/faceti sa rad. La nicio facultate de medicina nu se da admiterea din asa ceva! Si pot sa va asigur/sa te asigur ca se studiaza mai mult decat oasele in anul I. Cred ca ar trebui sa va documentati/te documentezi inainte sa dati/sa dai un raspuns unui om care mai si crede tot ce i se zice

| Maya17mia a răspuns:

La cluj dai admitere din chimie si biologie. aici poti vedea subiectul care s-a dat anul acesta: http://inpascumedicina.wordpress.com/......cluj-2012/