| Florentina9210 a întrebat:

Bună! Aș dori să știu și eu ce părere aveți despre operațiile estetice. Sunt OK de făcut sau nu și în ce măsură. Pe mine m-ar interesa cea cu implantul de silicon. Dintotdeauna am avut sânii mic și am avut o complexitate despre acest lucru. Am 32 de ani și nu sunt dezvoltați suficient. De curând am ieșit cu un băiat și el fiind mai glumeț de fel, cel puțin așa zice. Mi-a zis ca "la anul îți pui silicoane " m-am supărat puțin și i-am zis ca nu a fost frumos ce a zis, la care el îmi dă replica ca a fost o glumă. Și ca un băiat când place o fată o mai si tachinează. Glumă sau nu, chestia e ca din acel moment, m-am simți destul de prost.
Ați făcut careva această operație și dacă da cum vă simțit și dacă ase merită investiția făcută și cam la ce preț s-ar ridica. Mulțumesc.
Și încă ceva, am înțeles ca nu mai poți alăpta dacă ai silicon? Eu încă nu am dat naștere și nu aș vrea să îmi perturbe această funcționalitate ca îmi doresc, ca pe viitor să am și eu un copil.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| ZokoZEW a răspuns:

Sunt o alegere personală și depind de ceea ce simți tu. Dacă o operație te ajută să te simți mai bine în pielea ta, poate fi o decizie bună, dar trebuie să o faci pentru tine, nu din cauza comentariilor celor din jur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu corpul lui, ce sens are sa ne dam cu parerea? Ar trebui sa fie hotararea ta nu a unui baiata pe care l-ai cunoascut

Bula
| Bula a răspuns:

Nu recomand implant cu silicoane!
Sunt baieti carora le plac si sanii mai mici.

| Miruna333 a răspuns (pentru Bula):

Ai avut tu implant de nu recomanzi?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Lucrezi?
Iti castigi existenta din imaginea fizica?
Daca raspunsul este NU, atunci uita de operatiile estetice.
Uita si de netotul ala care ti-a spus de silicoane.
E plin TV-ul de papusi gonflabile, nu crezi?
Fii tu insati, esti frumoasa asa cum te-a lasat Dumnezeu. Ai grija de tine.

| Miruna333 a răspuns:

Nu conteaza parerea oamenilor. aceasta parere spune multe despre ei, nu despre operatiile in sine, multi romani iau foc daca mentionezi operatii laughing Te sfatuiesc sa eviti opiniile de genul.
Da, oamenii se tachineaza, dar nu chestii legate de anumite defecte, aia nu mai este gluma. Multa lume spune ce gandeste intr-un mod nesimtit si dupa baga scuza cu,, gluma''.
Mult adevar este spus in gluma. Eu n-as mai vorbi cu acel tip.
N-am avut nevoie de implant dar am multe prietene care au. Depinde unde faci operatia. Nu stiu cat mai este acum in Ro, poti vedea pe net preturile din orasul tau
Este un mit, poti alapta, nu te incurca cu nimic

| ReddY25 a răspuns:

Eu unul nu sunt de acord cu practici de genul

| ReddY25 a răspuns (pentru ReddY25):

Mai degrabă prefer ceva 100% natural și originalwinking

| liviaArianna a răspuns:

Înțeleg că te simți nesigură în legătură cu dimensiunea sânilor și că acel comentariu, chiar dacă a fost glumă, ți-a stârnit o sensibilitate legată de acest aspect. E normal să ai astfel de reacții când vine vorba de ceva care te preocupă de mult timp.

Legat de operațiile estetice, fiecare persoană are motivele sale și este important să iei o decizie care te face să te simți bine în pielea ta. Intervenția de augmentare mamară cu implanturi de silicon este una dintre cele mai comune și poate oferi rezultate bune pentru femeile care doresc să își îmbunătățească aspectul și să își crească încrederea.

Pro și Contra
- Pro: Implanturile de silicon pot adăuga volum și pot schimba forma sânilor, ajutând la corectarea unor asimetrii sau complexități. Multe femei raportează o creștere a încrederii de sine după operație.
- Contra:Este o intervenție chirurgicală și, ca orice procedură, există riscuri – cum ar fi infecția, complicații legate de implanturi sau nevoia de intervenții ulterioare. De asemenea, implanturile trebuie înlocuite la 10-15 ani.

Costuri: În România, prețul unei operații cu implanturi mamare poate varia între 3.000 și 6.000 de euro, în funcție de clinica și tipul de implant ales.

Alăptarea: În general, majoritatea femeilor care au implanturi pot alăpta, dar există și cazuri în care poate fi mai dificil, în funcție de metoda chirurgicală utilizată (unde este plasat implantul și cum se face incizia). Este important să discuți cu medicul chirurg despre planurile tale de viitor, inclusiv despre alăptare.

Dacă iei în calcul o astfel de intervenție, asigură-te că o faci pentru tine și nu pentru a răspunde așteptărilor cuiva.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Eu zic că da. Fă operația dacă ştii că o faci pentru tine, nu pentru plăcerea altora. O să fie greu după implant să deosebeşti afecțiunea pentru tine de afecțiunea pentru sâni după operație, asta e singura problemă.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Cred ca niste exercitii fizice, tintite pe zona pectoralilor te vor ajuta mai mult sa-ti cresti increderea in tine. Niste sani naturali fermi, care stau tantosi sunt muuuult mai atractivi decat ceva fake.

| DandG2304 a răspuns (pentru Miruna333):

Si eu cunosc barbati carora le plac femeile cu pieptul mic. Dar sunt barbati, nu baieti happy

| Miruna333 a răspuns (pentru DandG2304):

Nu era vorba despre asta. Este despre,, nu recomand''

| DandG2304 a răspuns (pentru Miruna333):

Greseala mea. Nu sesizasem. Bine punctat!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Miruna333):

Nu, dar cunostinta de a mea a avut, dar le-a indepartat din cauze de sanatate grave.

| Miruna333 a răspuns (pentru Bula):

Exact, nu poti spune,, nu recomand''. Fiecare are experiente diferite