| NataliaNaty2213 a întrebat:

Bună aș vrea să întreb.Cam ce riscuri implica chiuretajul pentru ca sunt însărcinată și îmi doresc să fac avort.Ce riscuri implica chiuretajul? Ce anestezie se va folosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la ginecolog si acolo vei afla toate amanuntele.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Poți face avort până în săptămâna 14 a sarcinii. Cel mai bine cât mai repede posibil dacă eşti hotărâtă.

Avortul poate fi medicinal sau chirurgical. Cel medicinal implică administrarea unui antagonist de progesteron prin care se opreste producția acestui hormon şi sarcina moare. Apoi două pastile pe care le introduci în vagin pentru eliminarea sarcinii. Durerile sunt mai puternice decât o menstruație obişnuită. În 2% din cazuri nu se elimină tot şi trebuie să faci chirurgical oricum. Riscurile nu sunt mari şi este un fel de avort care îți protejează uterul.

Cel chirurgical doare mai mult în clipa când e făcut, dar după sângerezi mai puțin şi ai dureri o perioadă mai scurtă. Este un avort mai dur pentru uterul tău având în vedere folosirea unui vacuum şi eventual a unei chiurete.

Cât despre anestezie, la avortul chirurgical se foloseşte anestezie generală, iar la cel medicamentos niciuna. Primeşti nişte analgezice.