| emilia21 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu si eu, daca intr-o luna si jumatate pot sa slabesc 4 kg, si ce dieta as putea urma care sa nu aiba urmari, nu am tinut niciodata, iar acum ca vine vara sunt c-am grasuta, si nu prea imi place, va rog dati-mi si mie cateva retete! multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu există rețete minune de slăbit.
Trebuie să învățăm să mâncăm.
Scoate din alimentație: făinoasele, pâinea albă, grasimile, dulciurile, sucurile acidulate, carnea tocată, conservele de ori ce fel, carnea grea (porc, mile, peștele gras).
Consumă: lactate și brânzeturi degresate, pâine integrală (2-3 feli pe zi), fructe și legume crude și proaspete, zarzavaturi, lichide neacidulate (apă plată cu lămâie, ceai depurativ, sucuri naturale făcute în casă - așa combați balonarea), zahăr brun din trestie de zahăr, cereale, nuci - alune (în cantități moderate, conțin uleiuri volatile, benefice organismului prin colesterol sănătos), 2-3 cuburi de ciocolată amară pe săptămână, mișcare pentru a favoriza metabolismul (mișcare în aer liber, sport de 2-3 ori pe sătămână).
Sănătate și greutate ideală.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am slabit tinand cont de niste fixuri:fara prajeli, grasimi, mezeluri, bauturi carbogazoase, dulciuri, smantana, cascaval, in schimb am consumat multe legume, fructe, sucuri naturale preparate in casa, paine integrala (2-3 felii pe zi) lactate degresate, frigarui din piept de pui si legume, peste(fiert sau gratar), carne de pui fara piele fiarta sau gratar, cereale integrale...Succes...

eileen
| eileen a răspuns:

Da, poti sa slabesti daca urmezi o reteta disociata, faci mult sport si bei multa apa.

| mioara a răspuns:

Incepe dimineata cu un iaurt degresat, la pranz supa de legume, mere, grefe

| jojo24 a răspuns:

Buna.
4 kg le poti da f usor jos intr-o luna mancand sanatos si facant sport.