| Instagrama a întrebat:

Buna Buna! va scrisesem de problema mea cu acneea ce o am...azi intr un final am fost la dermatolog..si mi a recomandat sa imi fac analizele si mi a zis de un tratament care dureaza 8 luni cu anticonceptionale yasmine si isotretinion(roacuttone)mi a zis ca o sa aiba efect.Nu am luat niciodata anticonceptionale si mi e cam frica m ai ales sa nu ma ingras...ce ziceti? un sfat, pareri.Ms!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU LUA ANTICONCEPȚIONALE. Conțin hormoni și îți termină unele organe și da, 80% există riscul să te îngrași. Am vorbit cu foarte multe persoane (chiar mai mari decât mine) despre acest gen de tratament și o mare parte din ele au spus că s-au îngrășat. Primul pas pentru a scăpa de acnee e să nu folosești fond de ten - sau dacă vrei, ia-ți unul care are rol parțial de a trata, nu a înrăutăți situația. Demachiază-te corect, până când discheta e albă. Folosește creme anti acnee, dar mai bine consultă un doctor homeopat, care îți va da tratament naturist, chiar dacă e de lungă durată, are efect și nu îți va afecta nimic. big grin

| Instagrama explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic....medicul dermatolog la care am fost este foarte renumit la noi in oras.Pe moment ce m a vazut si mi a zis sa iau asa ceva, nu cred ca ar fi facut asta stiind ca nu imi va face bine.Iar despre anticonceptionale la fel, am cunoscut si fete care nu s au ingrasat, zic ca depinde de organsim.probabil problema o am din interior, DECI degeaba ma dau la exterior cu creme daca problema vine din interior.Iar la fond de ten nu am cum sa renunt, zilnic lucrand cu oamenii, fara arata jalnic fata mea... sper sa imi treaca.Multumesc oricum :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Instagrama):

N-ai pentru ce. Și da, depinde de organism. Bine, depinde de vârsta ta, eu cel puțin la 15 ani ai mei cu anticoncepționale n-am ce căuta. Am și eu coșuri, nu foarte multe, dar am. Urmez tratament homeopoat totuși. Oricum baftă.

| Instagrama explică (pentru anonim_4396):

Ahhh...ok eu am 23..sa speram ca nu imi va face rau! mersi fain