| KameliaAura a întrebat:

Care este consecinta unei transfuzii cu sange din grupa A si Rh pozitiv grupei A si Rh negativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Izoimunizarea anti Rh. Sangelui persoanei care a primit transfuzia i s-a oferit ocazia vina in contact cu factorul Rh. Organismul ei va produce anticorpi anti-Rh de acum inainte.

Daca e femeie, pot sa apara probleme la o viitoare sarcina, in cazul in care fatul va avea Rh pozitiv (avort spontan sau, daca fatul rezista, icter foarte intens dupa nastere, care poate crea probleme).

Daca e barbat, la o eventuala transfuzie ulterioara nu mai trebuie sa primeasca sange Rh pozitiv, deoarece anticorpii anti-Rh il vor coagula intravascular.

... factorul Rh e compus din mai multi factori, dintre care cel mai important este factorul D. Mi s-a parut mai simplu de inteles sa nu includ asta in explicatie.

8 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

Persoanele care nu au factorul D pe globulele rosii sunt considerate Rh(-)15%
In cazul transfuziei de sange, persoana cu Rh negativ trebuie sa primeasca numai sange Rh negativ.
Daca primeste Rh pozitiv, sistemul lor imunitar produce anticorpi anti D care distrug globulele rosii primite.(caietul de biologie big grin)

| KameliaAura explică (pentru Empathizer):

Multumesc!

| DaftPunk a răspuns (pentru KameliaAura):

Nu vreau sa fiu insistent, dar nu ne dai o funda? big grin

| KameliaAura explică (pentru DaftPunk):

Credeai ca iti dau tie?

| DaftPunk a răspuns (pentru KameliaAura):

Nu am zis sa-mi dai mie, am zis in general big grin

| KameliaAura explică (pentru DaftPunk):

Si daca nu mi se parea nici un raspuns folositor? eram obligata sa dau funda?

| DaftPunk a răspuns (pentru KameliaAura):

Nu, dar daca tu erai in locul oricaruia dintre noi, nu ti-ar conveni sa nu primesti nimic dupa ce ai facut un mic efort pentru a ajuta pe cineva.

| KameliaAura explică (pentru DaftPunk):

Daca mi se pare un raspuns bun, foarte bun dau funda, daca nu nu.Nu tea pus nimeni sa imi raspunzi la intrebare sa ma ajuti