| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar putea fi atunci cand simti uneori o durere in partea dreapta la vreo 10 cm sub diafragma?
Pe langa durere ce radiaza uneori mai apare senzatia de balonare si forfoteala.
Sa fie ceva cu bila?
Nu consum alcool de multi ani,nu fumez,uneori mai consum mancaruri prajite de nevoie, dar nu exagerat.In ultimii ani am fost stresat mult din cauza unor probleme familiale.
Senzatia asta se diminuiaza oarecum dupa un efort potrivit, controlat.
Dar se poate agrava tot dupa un efort.Depinde.
Ceva sfaturi?
Urmeaza sa merg si la doctor pentru o radiografie.
Simptomele astea le am de vreo jumate de an, dar in lipsa de timp si ignorare am tot amanat.Nu e chiar atat de deranjanta senzatia, dar incepe sa ma puna pe ganduri. straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Da.Probabil colecistul.Ai nevoie de o investigatie de specialitate.

5 răspunsuri:
| Sineone a răspuns:

O sa mori...

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru mira):

Apendicele e putin mai jos.Nu simt probleme acolo.Ficatul nu prea cred ca e..ar mai fi pancreasul in zona aia.Dar din ce am gasit pe net, cam vezica biliara ar fi problema dupa simptome.
O sa ma duc la medicul de familie pentru inceput zilele astea.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Sineone):

Cu totii murim la un moment datwinking

mira
| mira a răspuns:

Eu am scris despre colecist(vezica biliara), nu despre apendice.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru mira):

Stiu,dar am luat prin eliminare problemele.
Si am ajuns la cum cred ca e mai mult ca singur si anume vezica biliara.
Acum nu simt nimic. Daca fac sport in special abdomene nu mai simt nimic o perioada.
Probabil o pun la treaba astfel...stiam ceva de bila lenesa.