| Kati120612 a întrebat:

Buna! Ce boala poate fi asociata cu psihozele atata timp cat computerul tomograf iese normal, fara a fi vreo leziune la nivelul creierului? Ar putea fi o depresie cu elemente psihotice?( Nu este vorba de un diagnostic de pe internet si de un punct de plecare pentru alte analize medicale).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| vmorghulis a răspuns:

Buna! Este important să rețineți că există mai multe boli sau afecțiuni care pot fi asociate cu psihozele, chiar și în absența unor leziuni vizibile la nivelul creierului pe un scaner CT. Unele dintre aceste afecțiuni includ schizofrenia, tulburarea bipolară, tulburarea schizoafectivă și tulburările psihotice induse de substanțe.

Depresia cu elemente psihotice este de asemenea o posibilitate. Acesta este un tip de depresie majoră în care persoana poate experimenta halucinații, deliruri sau alte simptome psihotice în timpul episoadelor depresive. Aceste simptome pot fi prezente chiar și în absența unei leziuni vizibile la nivelul creierului.

Este important să discutați cu un medic specialist înainte de a face orice concluzii. Psihozele pot fi simptome ale mai multor boli sau afecțiuni, iar un medic specialist va putea face o evaluare adecvată a simptomelor și a istoricului medical pentru a ajunge la un diagnostic precis și pentru a recomanda tratamentul adecvat.

| Davyd2001 a răspuns:

Ma gândesc la Schizofrenie paranoidă, nu știu sigur dar simptomele ale acestei boli sunt în special halucinațiile, pe langa multe altele!

| doctorandus a răspuns (pentru Davyd2001):

Poti sa ai schizofrenie paranoida doar cu delir, fara niciun fel de halucinatii. Iar la tomograf, chiar daca ai asa ceva, nu apare nimic, deoarece nu e produsa musai de o leziune a creierului.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Delir inseamna: ganduri aberante, si prin urmare vorbit aberatii.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Sau comportament aberant (nu doar diferit de normele cultural-sociale, ci ilogic sau chiar periculos). Dar periculos fara un motiv rational, ca de ex. daca esti infractor nu inseamna neaparat ca ai psihoza, deoarece infractorii urmaresc un interes la urma urmelor rational. Dilema e: fur sau mor de foame? Atunci e rational sa furi.

| doctorandus a răspuns:

Daca-ti alcalinizezi corpul, mori. Sangele nu suporta decat niste variatii foarte mici in pH, daca devine mai acid sau mai alcalin decat niste norme stricte, intri-n coma si mori.

| doctorandus a răspuns:

Iar principalul mod de a controla aciditatea/alcalinitatea este respiratia si nu dieta.

Dieta nu schimba decat pH-ul din vezica urinara, care oricum nu intereseaza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Aici ai dreptate! Am peste 60 de ani (mai mult catre 70), am muncit din greu si n-am avut timp de psihoze, stres, etc. De unde dracu le gasesc unii, nu inteleg! Aud: m-am inbolnavit de stres si a trebuit sa ma duc la medic sau psiholog. In 34 de ani de munca n-am reusit sa fac decat reumatism, tensiune, apendicita perforata cu septicemie, preocluzii intestinale si altele.