Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ce imi recomandati pentru cosuri?
Am niste niste cosuri rosii, dureroase, precum bubele, am incercat orice, insa in zadar!
Nu m-a ajutat nimic, insa poate ma puteti voi ajuta cat de cat?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Cosurile sint de fapt ca niste chisturi purulente si adinci?
Probabil ca ai folosit deja multe creme, tincturi, unguente.
Am vazut ca ti s-au sugerat multe variante si poti sa incerci unele dintre ele, eventual.
Intrebare : ti-ai facut testul pentru stafilococ auriu?
Poate duce la o forma foarte agresiva de acnee nodulochistica, cu un tratament complex si costisitor, dar cu rezultate.

60 răspunsuri:
| lizy12iul a răspuns:

Daca esti in perioada pubertatii e normal, poti sa mergi la farmacie si sa ii arati doamnei de acolo cosurile si o sa iti dea ea ceva

| JusticeForCraiova a răspuns:

La pubertate e normal sa-ti dea cosuri. Aproape toti baietii care sunt la pubertate au cosuri.
Iti recomand sa te duci la dermatolog si sa vada ce ai ca sa-ti dea tratamentul care iti face tie bine eu m-am dus la dermatolog ma verificat si mi-a dat o cutie cu pastile si 2 unguente

| JASMYNA88 a răspuns:

Daca sunt cosuri sub piele, atunci mergi la un dermatolog. daca sunt cosuri "cu cap" alb/galben, atunci poti apela la o varietate de produse. totusi dermatologul te va ajuta mai mult decat produsele alea. mai ales daca sunt multe. eu am mers la dermatolog, nu costa o avere si mi-a dat un tratament foarte bun. bafta

| buffa a răspuns:

Buna, eu am avut cosuri si iata o posibilitate!
Se recomanda folosirea unui sapun pentru copil, bland si neiritant, in locul sapunului antibacterian care usuca pielea. Sapunurile speciale care contin benzoil peroxid, sulfat de zinc sau vitamina B6 vor fi folosite doar la recomandarea medicului dermatolog. Puteti folosi liber produsele cosmetice, de foarte buna calitate si nu grase, dar va sugeram sa aminati utilizarea acestora cu 20 de minute dupa aplicarea topicelor medicamentoase.

| dianaandra1467 a răspuns:

Eu am pățit. Dar pur și simplu le-am lăsat să treacă. Nu le-am spart, degeaba o faci, se vor "urâți„ și mai tare. Te poți da cu, cremă, de care ai tu :** SUCCES.

| biateo98 a răspuns:

Parerea mea e sa le lasi in pace si nu o sa te mai doara... daca nu-ti plac cum se vad date cu fond de ten

| mixxjim a răspuns:

Pentru astea trebuie sa mergi la doctor, mai ales ca spui ca ai incercat "orice", inseamna ca e o problema mai serioasa decat una de tratat cu solutiile simple. E posibil sa fie ceva de natura hormonala, sau poate chiar de la ficat, va trebui sa-ti faci niste analize, cauza poate fi in alta parte si va trebui sa tratezi cauza de fapt, nu doar efectul (respectiv cosurile). Nu amana prea mult pentru ca pot ramane semne pe fata in timp daca iti apar cosuri de mai multe ori in acelasi loc.

| printzesica a răspuns:

Fa-ti ceai de pelin si spalate cu el pe unde ai cosurile dar inainte spalate cu apa si sapun!

| dOody a răspuns:

Iti poti lua de la farmacie CUTADEN. Dai pe cosuri si lasi cat se poate de mult(nu este un anumit timp). Mie chiar mi-a dat rezultate si aveam aceeasi problema ca si tine.

| Kiss1999 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta. Uleiul de aloe vera este foarte util. Se gaseste in magazinele naturiste. happy

| mola a răspuns:

Buna!

Cand e vorba de cosuri trebuie sa respecti cateva cerinte :
1. Da-te cu crema Avon pentru fata.
2. Lasa ca efectul sa intre in piele ( sa nu te scarpini, astfel o sa ti se cozeasca cosurile, asta fiind un semn grav)

Nu sunt sigur daca o sa ti se vindece, asa am scapat eu de cosuri.

Daca nu merge, trebuie sa mergi imediat la dermatolog ca sa ti le arda. Stiu ca nu prea e incantator la auz, dar asta e. Mai intai vorbeste cu dermatologul despre problema ta si sigur o sa te ajute!

Succes!

| mickidutza a răspuns:

Stiu si eu cum e... dar eu folosesc spirt. poti folosi Aknesol, e o solutie de la farmacie, Mebra e o crema tot de la farmacie, sau unele fonduri de ten au nu stiu ce in ele ce face sa dispara cosurile... funda?:d

| iknownow a răspuns:

uite aici e o sugestie buna!
https://www.youtube.com/watch?v=-CU0kIvMq8E
Funda?

| cosminX a răspuns:

Iti recomand sa iti cauti un partener si sa faceti dragostee!

| Kryss17 a răspuns:

Cremele de la ClearSkin sunt foarte eficiente. in cateva zile cosurile se amelioreaza! Inainte de aplicarea pe fata trebuie sa te speli cu sapun de fata.happy

| ady2427 a răspuns:

Probabil o sa sune putin scarbos dar e o metoda veche pentru asta. dimineata spalate pe fata cu urina.da stiu cum suna.dar functioneaza.o poti considera o gluma sau nu.si activitatea hormonala din corpul tau poate avea reactia asta.fiind vorba de eczeme,, propria urina are un efect interesant si in acelasi timp dezinfectant datorita sarurilor.scz daca ti-a provocat greata.bafta

| radimna77 a răspuns:

Iti dai cu lamaie unde ai cosuri

| MADLENAcandy a răspuns:

Nu trebuie sa ti le spargi, asa e perioada prin care treci, cosurile vor dispare de la sine mai tirziu.

| EuAlexia a răspuns:

Si eu am probleme cu cosurile si ti-as recomanda sa iti cumperi de la farmacie un sapun de sare. Seara sa te speli pe fata cu apa rece si pe urma sa te dai cu sapunul.O sa te usture putin, dar sa nu te speli pe fata pana dimineata.In fiecare seara sa te dai cu sapun chiar daca nu mai ai cosuri, deoarece daca te dai nu o sa iti apara asa de multe sau chiar de loc.

| Rasfatzataa a răspuns:

Otet cu sare, zeama de portocala(lamaie)O lasi zece min. sa se usuce tenul apoi te speli cu apa rece(fara sapun), seara cand te culci sa te speli pe fata cu apa rece, pentru ca bacteriile se pun pe fata in aceea zi:*Succes sper ca te-am ajutat!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru cosminX):

Iti recomand sa pleci de pe TPU!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pisează două tablete de aspirină, pui câteva picături de apă pentru a face a pastă pe care o aplici pe zonele afectate, te speli cu apă călduță după ce s-a uscat pasta. Repeți până la vindecare, o aplicare pe zi.
Folosește și săpunul cu sulf.
Pa, pa.

| Pυƒυℓєтє a răspuns:

Aşa e la pubertate

| Almássy a răspuns:

Ai incercat sa te speli pe fata cu sapun dove?hee hee

| Archy37 a răspuns:

Nu le sparge, deoarece iti vor ramane urme, semne. Un sfat eficient e sa te dai cu crema de la partenera ta, sau sa apelezi cat mai des la lupta corp la corp cu ea in timp ce va aflati sub patura!

| Daria777 a răspuns:

Incearca cu fond de ten, dar nu o sa iti treaca, doar nu o sa se vada asa de tare.

| NotToday a răspuns:

Eu puteam intr-o sticla apa si 2 linguri de bicarbonat, o puneam in frigider si ma spalam in fiecare dimineata ea, dupa care clateam cu apa minerala si tamponam usor cu un prosop moale. Fara creme, sapunuri si alte prostii care iti usuca si distrug fata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sterge-ti contul de pe TPU si o sa-ti treaca.

| Ioneelaaa a răspuns:

Buna si eu am multe probleme cu, cosurile dar folosesc :
1. Baton pentru tratarea petelor si a cosurilor (avon) http://www.google.com/......tp?/imgres
2. effaclar la roche posay http://www.google.com/......tp?/imgres Sper ca te-am ajutat.