Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ce imi recomandati pentru cosuri?
Am niste niste cosuri rosii, dureroase, precum bubele, am incercat orice, insa in zadar!
Nu m-a ajutat nimic, insa poate ma puteti voi ajuta cat de cat?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Cosurile sint de fapt ca niste chisturi purulente si adinci?
Probabil ca ai folosit deja multe creme, tincturi, unguente.
Am vazut ca ti s-au sugerat multe variante si poti sa incerci unele dintre ele, eventual.
Intrebare : ti-ai facut testul pentru stafilococ auriu?
Poate duce la o forma foarte agresiva de acnee nodulochistica, cu un tratament complex si costisitor, dar cu rezultate.

60 răspunsuri:
| liveplus a răspuns:

Sa nu dai cu creme! Pot sa-ti fie recomandate doar ca sa faca uni bani. Dai cu apa si sapun cam o data pe ora si trec in 2-3 zile

| florinmusat09 a răspuns:

Si am patia asta dar sau vindecat

| împartezâmbete a răspuns:

Remedii naturale sugereate de un medic dermatolog

| maddelinne a răspuns:

Uita-te in brosurile avon de clearskin sunt foarte bune produsele pentru cosuri!

| positivity a răspuns:

Primul pas este să renunți la prea mult machiaj. Pentru puncte negre, îți recomand să folosești niște plasturi speciali.
http://becoming-a-diva.blogspot.ro/2011/07/frumusete-la-minut-acneea.html
În încercarea de a scăpa de coșuri, am folosit şi eu la rândul meu, diverse produse, unele ajutându-mă, altele agravând acneea.
Primul lucru pe care l-am folosit împotriva coșurilor, a fost lămâia. Bine, o încercare proastă. Nu ţi-o recomand.
Plus că am mai folosit şi alte produse de la Gerovital Plant, unele sunt bune, altele sunt varză.
Dacă ai un ten destul de gras, sau normal, îţi recomand să folosești produsul din catalogul Oriflame, din gama PureSkin, gel de curățare.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20194
Este foarte bun, chiar şi pentru un ten sensibil.
Îţi mai recomand şi acest gel, tot din catalogul oriflame.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=24752
Le-am comandat acum o săptămână, cred, şi deja se vede o diferență enormă, nu spun că sunt miraculoase, dar sunt bune.
Am încercat şi o mască pentru ten, făcută din apă, miere şi aspirină. Ajută într-un fel, luminează faţa; îmi place. Ţi-o recomand.
http://www.romedic.ro/masca-cu-aspirina-ten-acneic-0P14207

| Tequila1428 a răspuns:

Ai incercat sapun cu borax?

| rebekka11 a răspuns:

Incearca cu zinerit. Este eficient:*

| iInfinityDarkness a răspuns:

Iti spun eu http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20194 asta folosesc eu si mi s-a parut bun.

| elly8 a răspuns:

Da'te cu propolis pe elebatting eyelashes

| Sănduțța a răspuns:

Daca esti in perioada cresterii, e normal sa-ti apara cosuri, insa daca nu, atunci sorry, dar eu le las si ele trec de la sine)))

| DianneKrieger a răspuns:

Eu folosesc uleiul de argan +crema hidratanta cu aloe vera in fiecare seara. Este foarte bun si ti-l recomand cu cea mai mare placere!
http://www.elemental.ro/blog/ulei-de-argan-prezentare.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Buna!
Mai da ce m-ai m-ai ajutat! E cel mai stupid raspuns pe care l-ai putut da.M-a apucat greata citindu-l, nu mai conteaza.
Patetic e putin spus ce-ai scris tu acolo, dar nu ma enervez deloc:fiecare da ce poate, atata bun simt ai, ce sa zic, vai si amar.
Daca nu stii sa raspunzi la intrebare, n-o mai face, te rog, prieteneste iti spun deocamdata, sa nu zici ca nu ti-am spus, CLAR?
Bye, bye!

| Tєqυιℓα a răspuns:

Heiiii.; 3!

[1] NU te da cu fon de ten.
[2] NU cumpăra orice fel de cremă, dacă știi că nu îi face bine pielii tale.
[3] Ai grijă să nu se infecteze, adică cum acum este frig afară, vezi că este la farmacie o cremă care să nu te „ piște " frigul, nu mai știu cum se numește, dar îi explici tu farmacistei problema ta..pentru că și eu am fost în situația ta și cam așa m-am vindecat nu le-am lăsat să le piște frigul. :]
Sper că te-am ajutat.; x

Biie.; 3!

| Adry123456789 a răspuns:

Niste Lara cu aloe vera. Sau dati cu iaurt in fiecare dimineata, stai cu el jumatate de ora, iar dupa aceea te speli si mai faci asta odata seara. Si tot asa! Si eu am avut si inca mai am dar nu mai am pentru ca am facut asta. Sper ca te-am ajutat!winking

| Strumpfi a răspuns:

Poti doar sa consulti un dermatolog! Nu iti stie nimeni de aici starea si pot fi sfaturi gresite! Succes cu problema.:*

| Hopefree a răspuns:

Hm interesante sugestii in raspunsurile voastre si nu am de gand sa va judec dar unii dintre voi nu spuneti nimic bine. Uite eu unul, te inteleg deoarece si eu am acceasi problema.Stiu perfect care este senzatia si despre ce este vorba.Am incercat diferite tratamente care doar au ameliorat cate putin aceasta problema.In nici un caz sa nu le acoperi cu fond de ten.Cea mai mare prostie.Vei astupa porii si se vor infunda formand alte cosuri sub piele. Apoi spalate cu un sapun care contine Ph apropiat cu cel al pielii.Il gasesti in farmacii. Apoi totul consta in alimentatie.Trebuie sa tratezi cauza nu efectul.Eu nu am voie sa manac ciocolata.Aceasta trebuie exclusa din alimentaie cel putin pana trec toate cosurile. Apoi nu ai voie sa mananci gras, prajit si nici sucuri acidulate.In schimb poti manca multe fructe cum ar fi:merele, portocalele, banane..etc.Paine alba cat de putina deoarece contine zahar si agita cosurile.Eu ti-o spun din proprie experienta.In plus cel mai bun sfat ii ca trebuie sa mergi la un dermatolog si la un endocrinolog deoarece are legatura cu glandele sebacee, care produc sebum iar prin asta apar cosurile.Mult succes!

| Doreliana a răspuns:

Iti recomand un control dermatologic, dar daca nu vrei sa mergi poti incerca Zynerit, costa in jur de 40 de lei de la farmacie.t dai zilnic timp de 30 de zile.toate cosurile ti se vor usca si tenul se va curata.si incearca sa ai putin grija la alimentatia cu grasimi, la sapunul cu care te speli pe fata, la prosopul cu care te stergi, a praful din jurul tau, etc

| Axzwell a răspuns:

foloseste o cremutza ce se pune doar pe cos, ai mai multe variante: gerovital, avon, oriflame, vichi... dupa buget..am mai vazut ceva de la seba-med, in sensiblu, un stick cam la acelasi pret cu vichi. anyway, argila face toata treaba, cred ca detoxifica cumva zona afectata, - 7 zile consecutive masca apoi de 2 ori pe sapt.

| amena a răspuns:

Poti folosi zineryt, eu folosesc si este chiar foarte bun! incearca si tuwinking

| FrumoasaTa a răspuns:

Te stergi dimineata si dupa masa cu suc de lamiie pe fata

| Chαяtreux a răspuns:

Pot aparea uneori si de la o infectie din organism. Un control la medicul de familie n-ar strica

| Oana04 a răspuns:

Poti incerca de la gerovital crema stop acnee.Asta ajuta mult

| Annya206 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un medic dermatolog, el va stii exact ce sa-ti recomande pentru tipul tau de ten, dupa ce iti mai face un control amanuntit.
Apeleaza la tratamente cosmetica la saloane specializate, unde poti beneficia de o curatare.
Nu uita ca un tratament care a functionat la o anume persoane poate sa nu aiba efect la tine.

| ピンク a răspuns:

Dupa cum le descrii tu nu prea par a fi cosuri. Suna mai mult a pungi de sange. Ele apar cel mai des in timpul menstruatiei, si pot fi scoase cu acul (de catre un dermatolog sau un cosmetician). Dar nu iti face griji, nu doare chiar deloc laughing

| Mihai_Alin_1997 a răspuns:

Foloseste ulei de argan bio ajuta la multe chesti citeste despre el apropo dai si funda?

| LolaLollita a răspuns:

Crema de galbenele da rezultatehappy

| Ruxy5 a răspuns:

Pune pasta de dinti! Sper ca te va ajuta!

| aLynDJ a răspuns:

Daca esti in perioada pubertatii e normal

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am folosit uleiul de arbore de ceai si sa va povestesc din experienta mea cu cosurile si puncte negre. M-am luptat cu acnee timp de 10 ani de zile. Am mers la multi doctorii, am incercat multe tratamente si creme.
Apoi am descoperit un foarte bun doctor dermatolog si mi-a dat un tratament cu creme impotriva acneei pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Impreuna cu cremele de acnee am mai folosit si demachiant si lotiune tonica special concepute pentru acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation

Doctorul mi-a zis ca studiile au aratat ca uleiul de arbore de ceai (tea tree) contine compusi antibacteriali si antimicrobiali foarte puternici care ajuta la distrugerea bacteriilor care dezvolta acnee.

Uleiul de arbore de ceai nu usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina foarte puternic cosurile, acneea sau punctele negre si albe.

La mine au funcționat extraordinar cremele pentru acnee de la Thursday Plantation, iar intr-un timp record am scapat de cosuri si de puncte negre.
Le-a recomandat la o prietena cu un alt tip de ten. Dupa ceva timp de folosire a cremelor, tenul a inceput sa devina foarte curat vizibil, si am scapat de toate cosurile.
Tot doctorul asta mi-a zis sa inlocuiesc sapunul normal, cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation, pentru a controla excesul de sebum.

Le recomand, pe mine m-au ajutat foarte foarte mult sa scap de acnee si puncte negre.

| Claudia10girl a răspuns:

Eu am avut probleme grave cu cosurile, dar m-am vindecat dupa ce am inceput sa folosesc tratamentul natural de la Vervory. Un doctor dermatolog mi-a recomandat si sunt foarte multumita de rezulatate