Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ce imi recomandati pentru cosuri?
Am niste niste cosuri rosii, dureroase, precum bubele, am incercat orice, insa in zadar!
Nu m-a ajutat nimic, insa poate ma puteti voi ajuta cat de cat?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Cosurile sint de fapt ca niste chisturi purulente si adinci?
Probabil ca ai folosit deja multe creme, tincturi, unguente.
Am vazut ca ti s-au sugerat multe variante si poti sa incerci unele dintre ele, eventual.
Intrebare : ti-ai facut testul pentru stafilococ auriu?
Poate duce la o forma foarte agresiva de acnee nodulochistica, cu un tratament complex si costisitor, dar cu rezultate.

60 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pisează două tablete de aspirină, pui câteva picături de apă pentru a face a pastă pe care o aplici pe zonele afectate, te speli cu apă călduță după ce s-a uscat pasta. Repeți până la vindecare, o aplicare pe zi.
Folosește și săpunul cu sulf.
Pa, pa.

| ピンク a răspuns:

Dupa cum le descrii tu nu prea par a fi cosuri. Suna mai mult a pungi de sange. Ele apar cel mai des in timpul menstruatiei, si pot fi scoase cu acul (de catre un dermatolog sau un cosmetician). Dar nu iti face griji, nu doare chiar deloc laughing

| Doreliana a răspuns:

Iti recomand un control dermatologic, dar daca nu vrei sa mergi poti incerca Zynerit, costa in jur de 40 de lei de la farmacie.t dai zilnic timp de 30 de zile.toate cosurile ti se vor usca si tenul se va curata.si incearca sa ai putin grija la alimentatia cu grasimi, la sapunul cu care te speli pe fata, la prosopul cu care te stergi, a praful din jurul tau, etc

| Archy37 a răspuns:

Nu le sparge, deoarece iti vor ramane urme, semne. Un sfat eficient e sa te dai cu crema de la partenera ta, sau sa apelezi cat mai des la lupta corp la corp cu ea in timp ce va aflati sub patura!

| Chαяtreux a răspuns:

Pot aparea uneori si de la o infectie din organism. Un control la medicul de familie n-ar strica

| rebekka11 a răspuns:

Incearca cu zinerit. Este eficient:*

| positivity a răspuns:

Primul pas este să renunți la prea mult machiaj. Pentru puncte negre, îți recomand să folosești niște plasturi speciali.
http://becoming-a-diva.blogspot.ro/2011/07/frumusete-la-minut-acneea.html
În încercarea de a scăpa de coșuri, am folosit şi eu la rândul meu, diverse produse, unele ajutându-mă, altele agravând acneea.
Primul lucru pe care l-am folosit împotriva coșurilor, a fost lămâia. Bine, o încercare proastă. Nu ţi-o recomand.
Plus că am mai folosit şi alte produse de la Gerovital Plant, unele sunt bune, altele sunt varză.
Dacă ai un ten destul de gras, sau normal, îţi recomand să folosești produsul din catalogul Oriflame, din gama PureSkin, gel de curățare.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20194
Este foarte bun, chiar şi pentru un ten sensibil.
Îţi mai recomand şi acest gel, tot din catalogul oriflame.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=24752
Le-am comandat acum o săptămână, cred, şi deja se vede o diferență enormă, nu spun că sunt miraculoase, dar sunt bune.
Am încercat şi o mască pentru ten, făcută din apă, miere şi aspirină. Ajută într-un fel, luminează faţa; îmi place. Ţi-o recomand.
http://www.romedic.ro/masca-cu-aspirina-ten-acneic-0P14207

| mixxjim a răspuns:

Pentru astea trebuie sa mergi la doctor, mai ales ca spui ca ai incercat "orice", inseamna ca e o problema mai serioasa decat una de tratat cu solutiile simple. E posibil sa fie ceva de natura hormonala, sau poate chiar de la ficat, va trebui sa-ti faci niste analize, cauza poate fi in alta parte si va trebui sa tratezi cauza de fapt, nu doar efectul (respectiv cosurile). Nu amana prea mult pentru ca pot ramane semne pe fata in timp daca iti apar cosuri de mai multe ori in acelasi loc.

| LolaLollita a răspuns:

Crema de galbenele da rezultatehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sterge-ti contul de pe TPU si o sa-ti treaca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Buna!
Mai da ce m-ai m-ai ajutat! E cel mai stupid raspuns pe care l-ai putut da.M-a apucat greata citindu-l, nu mai conteaza.
Patetic e putin spus ce-ai scris tu acolo, dar nu ma enervez deloc:fiecare da ce poate, atata bun simt ai, ce sa zic, vai si amar.
Daca nu stii sa raspunzi la intrebare, n-o mai face, te rog, prieteneste iti spun deocamdata, sa nu zici ca nu ti-am spus, CLAR?
Bye, bye!

| mola a răspuns:

Buna!

Cand e vorba de cosuri trebuie sa respecti cateva cerinte :
1. Da-te cu crema Avon pentru fata.
2. Lasa ca efectul sa intre in piele ( sa nu te scarpini, astfel o sa ti se cozeasca cosurile, asta fiind un semn grav)

Nu sunt sigur daca o sa ti se vindece, asa am scapat eu de cosuri.

Daca nu merge, trebuie sa mergi imediat la dermatolog ca sa ti le arda. Stiu ca nu prea e incantator la auz, dar asta e. Mai intai vorbeste cu dermatologul despre problema ta si sigur o sa te ajute!

Succes!

| Almássy a răspuns:

Ai incercat sa te speli pe fata cu sapun dove?hee hee

| buffa a răspuns:

Buna, eu am avut cosuri si iata o posibilitate!
Se recomanda folosirea unui sapun pentru copil, bland si neiritant, in locul sapunului antibacterian care usuca pielea. Sapunurile speciale care contin benzoil peroxid, sulfat de zinc sau vitamina B6 vor fi folosite doar la recomandarea medicului dermatolog. Puteti folosi liber produsele cosmetice, de foarte buna calitate si nu grase, dar va sugeram sa aminati utilizarea acestora cu 20 de minute dupa aplicarea topicelor medicamentoase.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Iti spun eu http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20194 asta folosesc eu si mi s-a parut bun.

| JusticeForCraiova a răspuns:

La pubertate e normal sa-ti dea cosuri. Aproape toti baietii care sunt la pubertate au cosuri.
Iti recomand sa te duci la dermatolog si sa vada ce ai ca sa-ti dea tratamentul care iti face tie bine eu m-am dus la dermatolog ma verificat si mi-a dat o cutie cu pastile si 2 unguente

| JASMYNA88 a răspuns:

Daca sunt cosuri sub piele, atunci mergi la un dermatolog. daca sunt cosuri "cu cap" alb/galben, atunci poti apela la o varietate de produse. totusi dermatologul te va ajuta mai mult decat produsele alea. mai ales daca sunt multe. eu am mers la dermatolog, nu costa o avere si mi-a dat un tratament foarte bun. bafta

| FrumoasaTa a răspuns:

Te stergi dimineata si dupa masa cu suc de lamiie pe fata

| lizy12iul a răspuns:

Daca esti in perioada pubertatii e normal, poti sa mergi la farmacie si sa ii arati doamnei de acolo cosurile si o sa iti dea ea ceva

| dianaandra1467 a răspuns:

Eu am pățit. Dar pur și simplu le-am lăsat să treacă. Nu le-am spart, degeaba o faci, se vor "urâți„ și mai tare. Te poți da cu, cremă, de care ai tu :** SUCCES.

| NotToday a răspuns:

Eu puteam intr-o sticla apa si 2 linguri de bicarbonat, o puneam in frigider si ma spalam in fiecare dimineata ea, dupa care clateam cu apa minerala si tamponam usor cu un prosop moale. Fara creme, sapunuri si alte prostii care iti usuca si distrug fata.

| Sănduțța a răspuns:

Daca esti in perioada cresterii, e normal sa-ti apara cosuri, insa daca nu, atunci sorry, dar eu le las si ele trec de la sine)))

| mickidutza a răspuns:

Stiu si eu cum e... dar eu folosesc spirt. poti folosi Aknesol, e o solutie de la farmacie, Mebra e o crema tot de la farmacie, sau unele fonduri de ten au nu stiu ce in ele ce face sa dispara cosurile... funda?:d

| împartezâmbete a răspuns:

Remedii naturale sugereate de un medic dermatolog

| Adry123456789 a răspuns:

Niste Lara cu aloe vera. Sau dati cu iaurt in fiecare dimineata, stai cu el jumatate de ora, iar dupa aceea te speli si mai faci asta odata seara. Si tot asa! Si eu am avut si inca mai am dar nu mai am pentru ca am facut asta. Sper ca te-am ajutat!winking

| Strumpfi a răspuns:

Poti doar sa consulti un dermatolog! Nu iti stie nimeni de aici starea si pot fi sfaturi gresite! Succes cu problema.:*

| Ruxy5 a răspuns:

Pune pasta de dinti! Sper ca te va ajuta!

| cosminX a răspuns:

Iti recomand sa iti cauti un partener si sa faceti dragostee!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru cosminX):

Iti recomand sa pleci de pe TPU!

| DianneKrieger a răspuns:

Eu folosesc uleiul de argan +crema hidratanta cu aloe vera in fiecare seara. Este foarte bun si ti-l recomand cu cea mai mare placere!
http://www.elemental.ro/blog/ulei-de-argan-prezentare.html