| LaFleurBelle a întrebat:

big hug Azi dimineata cand m-am trezit, mi-a venit problemuta, m-am dus si am mancat un iaurt cu paine, si apoi am luat-o pastiluta intreaga de algocalmin pentru ca ma durea f tare burta. M-am dus in pat, durerea m-a mai lasat, dar in schimb aveam greata si peste 15 min cand m-am ridicat din pat m-a dus direct la baie si am varsat! Este normal?! Sunt foarte speriata, sunt singura acasa dar e bine ca acum ma simt ceva mai bine, nu imi mai vine sa vars, dar burtica persista cu o durere cat de cat suportabila! sad Ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Asta se mai intampla in timpul ciclului.E posibil sa fie din cauza asta, sau din cauza iaurtului, poate era stricat.Dar sa stii ca durerile se schimba in functie de vreme si de starea ta de spirit.Nu te ingrijora, ar trebui sa te simti mai bine pana deseara, dar daca sentimentul de greata persista ar trebui sa treci pe la un doctor.O duminica placuta

| Puffulets a răspuns:

Da se mai intampla uneori sa ai aceste stari de voma din cauza acestei "problemute", stai linistita nu te mai speria si in legatura cu durerea de burta iti recomand sa te duci la farmacie in caz ca nu ai acasa vreo pastila de nurofen sau ibuprofen, incearca sa bei un ceai cald si stai in pat.Iti va trece in cateva ore:*

| kitten15 a răspuns:

Pfff. Eu cand eram la inceput vomitam din 10 in 10 minute (nu exagerez). Mie imi facea mama injectie cu algocalmin si metoclopramid si imi treceau toate. Daca iei pastiluta, o sa o vomiti iti dai seama. Dar daca zici ca esti singura, ia o pastiluta si fa-ti niste ceai de menta. E normal. Te pup ai grija.

| Brâncuşi a răspuns:

Esti deschidratata...sau ai o stare proasta,acum cateva sapamani mi s-a intamplat la fel, cand iti vin parinti du-te la un Doctor, iti va recomanda ceva si te vei simti bine, deci nu este ceva foarte grav, ai grija cu alimentatia pe caldurile astea.

| ursnadrei a răspuns:

Poate esti insarcinata!

| Delicacy a răspuns:

Nu te speria draguta, este ceva normal.Starile de voma nu sunt altceva decat niste reactii adverse de la Algocalmin, dar acestea nu apar la toate fetele. Daca te doare foarte tare burta stai linistita in pat, pune-ti o compresa cu otet pe burta. Poti sa iei si un Nurofen/Ibuprofen, te va scapa de durerea aceea insuportabila intr-un timp foarte scurt.Alte precizari ar fi sa ai grija de igiena ta corporala, sa faci cat mai multa miscare si sa te simti tu.

| pisikutzza22 a răspuns (pentru Delicacy):

Sunt total de acord happy la fel ti-as fi spus si eu

| LaFleurBelle explică (pentru ursnadrei):

rolling on the floor))