| AdrianCole a întrebat:

Buna. Daca eu am luat o reteta pe 3 luni. Iulie august septembrie. Dar pe 2 octombrie raman fara pastile. Ma pot duce la sfarsit de septembrie, adica azi sau maine sa iau reteta? O poate emite? Sau trebuie sa ma duc neaparat in octombrie pe 1?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se poate decat dupa data de 1 octombrie, adica nici macar pe 1 octombrie, dupa 2, sau 3 octombrie poti merge sa iti dea alta reteta, dar ce ai facut de nu ti au ajuns pastilele?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Da, normal că te poți duce. Sună la doctorul tău şi spune-i că nu mai ai pastile.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe 1 Octombrie poti merge la medic sa-ti dea retea pentru urmatorul trimestru (Oct_NoV-Dec).

Bula
| Bula a răspuns:

Da, te poti duce.

| AdrianCole explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi au ajuns pastilele. Dar pe 2 se termina si nu eram sigur daca pot sa le iau luna asta sau trebuie sa astept pana in octombrie. Ma voi duce pe 1 sau pe 2 sa iau reteta. Mersi ^_^

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AdrianCole):

Doar atunci, dupa data de 1 Octombrie poti lua reteta si daca din nou ti o va da pe 3 luni vezi ce faci in Decembrie ca intra doctorii in concediu de Crăciun si Revelion, si se mai intorc la serviciu după 7 ianuarie, si daca tu termini pastilele mai repede nu are cine sa iti dea reteta decat in ianuarie după data de 8