| alyad a întrebat:

De ce tusesc foarte mult si uneori cu sange.( Mi-am facut programare la doctor dar asa ca sa stiu la ce sa ma astept)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii-dar e posibil sa ai TBC-oricum nu poti fi sigur decat dupa un consult respectiv analizele necesare pentru diacnosticare.

Răspuns utilizator avertizat
| alyad explică (pentru alexbm):

Foarte rar tusesc cu sange, si o picatura doua atat.

| RAY a răspuns:

Tusea este cauzata de sistemul imunitar ca raspuns la atacurile virusilor asupra sistemului imunitar al organismului,sangele o picatura,doua este cauzata de fortarea,tusea din plamani, tbc este mult mai rau, febra, dureri de plamani, mult sange, si eu am patit asta, poti ajuta organismul astfel
1 lamaie cu miere bio naturala si usturoi,evita zaharul,dulciuri,sucuri astea slabesc sistemul imunitar, manca fructe multe,sanatate multa,nu lua din prima antibiotice,stiu ca e greu dar un antibiotic nu vindeca BOALA si opreste simpotemele atata tot, virusul nu il opreste nimic, nu exista tratament in prezent pentru raceala ce ciudat suna da nu exista din pacate, mierea manuka e iar foarte buna, inca ceva nu lua medicamente care opreste febra, fara febra nu moare virusul

| RAY a răspuns:

Recomand o radiografie la plamani urgenta maine cu trimitere de la medic

| darrio2007 a răspuns:

Numai un medic iti poate spune ce ai.Nu este bine sa neglijezi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de tuberculoză/TBC, dar NU neapărat!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tuberculoza-tbc-generalitati_499

http://www.sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tbc-simptome_513

Trebuie să mergi cât mai curând la medicul de familie pentru Trimitere la medicul specialist pneumo-ftiziolog/pneumolog ( şi radiografie pulmonară & probă/cultură de spută )!

Toate cele bune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa indivizii care dau sfaturi pe aici. Sunt inconstienti. Fa-ti analizele intai si apoi discuta cu un specialist. Poate fi numai o slabire a avaselor care iriga plamanii sau multe altele.

| alyad explică (pentru darrio2007):

Am spus ca mi-am facut programare la doctor. Si din ce am inteles este o inflamatie a unui vas de sange...

| darrio2007 a răspuns (pentru alyad):

Pana nu ajungi la doctor nu poti sti ce este.Cred ca asta ar fi bine sa ai.Sa nu fie altceva.Mai grav.