| Xjcjxjck a întrebat:

Bună, de vreo 5-6 săptămâni am o umflatura in zona de jos a abdomenului, adică de unde sunt ovarele pana sub buric, și o am constant, am avut atunci un început de gastrita dar am tratat o, ce ar putea fi? ciclu am avut, ovulatie am avut, totul e normal, doar ca uneori când apăs pe zona aia e tare, alteori moale, când mănânc ma simt balonată, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Gastrita se produce in stomac, nu in ovare si nu au nici in clin sau maneca una cu alta.
Imbalonarea apare de la mancarea nesanatoasa pe care o mananci, de la fermentarea fructelor in stomac, de la bautul apei carbogazoase sau a berii ori a sucurilor.
Tine regim alimentar macar 3-4 saptamani si bea doar apa plata sau ceaiuri de plante, ca gastrita sa se potoleasca si sa dispara, odata cu ea diparand si imbalonarea din intestine.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la un specialist. Un ecograf nu ar strica sa faci.

| Xjcjxjck explică:

Adica în zona hepigastrului ca să mă exprima mai bine

| StudentLaMedicina a răspuns:

E posibil să fie hernie. Dacă mergi la medicul de familie poate identifica ce fel de umflătură este. Nu poate fi în zona epigastrică pentru că zona epigastrică este sus în capul pieptului.

| Xjcjxjck explică (pentru StudentLaMedicina):

Este în zona hepigastrului, sub buric

| Cipi1212 a răspuns:

Un control medical ar fi bun.