| anonima188888 a întrebat:

Deci, vineri dupa ce am stat f mult la birou (scoala online) am simtit la genunchiul drept ca un fel de presiune/incordare, ceva ciudat ce n-am mai simtit si imi e frica sa nu imi sara genunchiul. Sambata am fost la cumpărături si nu am mai simtit nimic si am crezut ca am scapat, dar ieri iar am simtit. Tin sa menționez ca simt doar cand merg si dupa ce fac niste exerciții gen genuflexiuni nu mai simt dar apoi iar. Cand stau jos nu am nimic... E naspa ca nu pot sa fac miscare ca am ore online si apoi f. multe teme. Ce s-a întâmplat la genunchi? E grav? Nu ma doare, nu e umflat, doar ca il simt ciudat cand merg prin casa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| xilef123 a răspuns:

Nu e grav, da-i cu un gel tip diclofenac si lasa-l sa se odihnească, nu-l mai forta cu genuflexiuni
si nici nu sta turcește

| anonima188888 explică (pentru xilef123):

Mersi mult pentru răspuns! Ok.O sa încerc sa nu mai stau turcește, dar ai idee cam ce s-a întâmplat cu el?

| xilef123 a răspuns (pentru anonima188888):

Probabil o intindere de ligamente, am patit si eu la fel ca tine in primele zile de "lucrat" de acasa :-)))

| anonima188888 explică (pentru xilef123):

Si in cat timp ai scapat?

| xilef123 a răspuns (pentru anonima188888):

Cam 2 zile
ca idee, orice ai pati, daca nu se umfla si nu se invineteste, nu e grav;-)

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru xilef123):

Nu este chiar asa. La gonartroza nu se umfla, nu se invineteste de la inceput. Dar apare mai rar la tineri, mai des la persoanele de peste 50-60 de ani.

| anonima188888 explică (pentru CodrutElian1990):

Am 14 ani. Nu stiu ce sa zic...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonima188888):

La varsta ta nu poate fi gonartroza. Sigur este intindere de ligament sau a tendonului. Daca nu iti tece un consult la un ortoped, cu trimitere de la medicul de familie, nu ar strica.
Pana atunci oun masaj cu "Gheara ursului" sau cu unguent de la farmacia veterinara "Horse balsam active gel".