| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Bună dimineața, am o curiozitate. Dacă ai gastrita cronica și nu o tratezi, mănânci nesanatos(simptomul principal ar fi ca vomiți tot timpul, aproape zi de zi.) și ești și diagnosticat. Întrebare e, după cât timp apare ulcerul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

Ulcerul nu apare de la gastrită şi atât. Trebuie să ai Helicobacter pylori bacteria sau să consumi mult Ibuproben sau alt inflamator non-steroidian (NSAID).

Fă test pentru Helicobacter şi dacă e pozitiv trebuie să faci tratament de eradicare şi scapi. Nu ai nevoie de altceva.

11 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am făcut testul acela și nu am. Cred ca a apărut din cauza alimentației nesănătoase si a alcoolului. Credeam ca pot da în ulcer din gastrita. Ce ma deranjează e ca vomit zilnic aproape.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Nu am consumat alcool în exces, nu sunt alcoolica însă ocazional mai consumam în cantități mari. De obicei bere și nu mâncam.

| TimberWolf a răspuns:

Un vecin de-al meu tot la fel vomita orice manca si a facut endoscopie i-a gasit o crapatura in mucoasa stomacului si a tinut regim si a luat tratament si a scapat.
Daca nu ai pylori ar trebui sa treaca cu regim, prebiotice, probiotice si inhibitori ai pompei de protoni.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru TimberWolf):

Mulțumesc

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Esti unpic masochista.
Stii ca ai o problema si in loc sa o remediezi, tu vrei sa stii cand dai in ulcer.
Intreaba-te de ce iti faci singura rau.
Iubeste-te mai mult.

| Cipi1212 a răspuns:

De ce mănânci nesănătos?

| PaulaPaulayt1 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

As vrea sa pot, cred ca e cel mai greu lucru:sa te iubești pe tine însuți, astfel as putea iubi și pe cel de lângă mine dar nu s în stare.

| TimberWolf a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Varza murata e cel mai bun probiotic.

| TimberWolf a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Daca vomiti tot ce mananci o sa devi malnutrita.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Lucreaza cu un terapeut la asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ulcerul nu apare de la gastrita, ci de la infectia cu HP (Helicobacter Pylori).

Gastrita se poate vindeca in 7 zile cu dieta stricta si sanatoasa!
Uite aici confirmarea unui medic:
https://www.facebook.com/reel/1676699706162020