| Bubol99 a întrebat:

Buna dimineața!
De aseară, m-a luat o durere extrema de gat. Si vreau să vă întreb ce as putea face, fiindcă nu am nici-un fel de pastile de gat.
Va mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Până ajungi la farmacie, mergi pe ceaiuri: două pliculețe de mușețel, unul de echinaceea, unul de coajă de salcie, o jumătate de lămâie, 2-3 nuci spălate pe coajă și sparte (le pui cu tot cu coajă) și o ceapă uscată tăiată în patru (cu tot cu foi). Dacă nu ai tot ce am scris aici, nu-i problemă, pune ce ai din toată lista.
Totul fiert la foc cât mai mic, cu o farfuriuță pusă pe ibric. Consumi ceaiul cât mai fierbinte, fără zahăr sau miere.
Dacă ai miere în casă, pui o linguriță de miere într-o jumătate de lămâie și mesteci bine, apoi consumi ce rezultă.
S-auzim de bine.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Mănâncă o înghețată sau ceva rece. Ajută la scăderea inflamației din gât. Atunci când avem o rană în altă parte a corpului punem rece pe ea, nu fierbinte. Când e în gât punem cât mai cald.

| Bubol99 explică (pentru adryang78):

Îți mulțumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie strepsils nu te lua dupa cel care a spus sa maninci inghetata, este un imbecil degeaba este student, de la apăă rece si inghetata te doare in gît, trebuie sa bei ceai fierbinte sa iei un paracetamol si sa transpiri, dai cu spirt pe cap si pui o caciula si transpiri, si maine numai ai nimic te vindeci.

| Violleta2022 a răspuns:

Miere de labine amestecata cu zeama de lamaie, cate o lingurita inghitita la fiecare 2 ore