| 17denis a întrebat:

Bună dimineața lume, apelez la ajutorul vostru pentru că te ceva timp am niste vise extrem de ciudate și nu știu ce să mai fac. De aproape 3 luni, mă trezesc la 4 dimineața să merg la serviciu, de aproape 2 săptămâni visez in fiecare noapte același lucru, sunt într-o pădurice, înconjurat de brazi, unul din ei îmi vorbește, mereu mă trezesc cu pielea de găină și un fior pe șira spinării, nici o dată nu mi-am amintit ceea ce îmi spune, până azi de dimineață, când mi-a spus "here rests the vine of the phone dine" am căutat pe google translare, in română nu are logică, dar incepe sa mă puna pe gânduri. Incep sa cred că sunt la un pas de a fi considerat "nebun", sper din suflet totuși că nu este vorba despre asta. Vă rog, ajutați-mă cu o explicație

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Este inutil să cauți explicația conținutului visului. Visurile nu au sens. Cel mult poți spune că reflectă o stare interioară, dar care este ea nu se poate depista din conținutul visului.

Mult mai util ar fi să reflectezi asupra vieții tale și să îți dai seama dacă te deranjează ceva și ce anume.

Faptul că ai un vis repetitiv nu înseamnă necesarmente că ai un dereglaj la bibilică. Singurul determinant este comportamentul tău în viața de zi cu zi, felul în care gândești când ești conștient, nu visul per se.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niste prostii, visele nu au nicio semnificatie nu inseamna nimic, cojmarurile se trateaza la medic la psihiatrie.

| carevaescu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nici măcar nu cred că se încadrează la coșmar ceea ce descrie.
Pare a fi o reconstrucție din mai multe filme de fantezie. Posibil și emoția este o reconstrucție a acelui sentiment pe care directorii de filme și desene încearcă să l creeze atunci când copacii vorbesc.
¯\_(ツ)_/¯

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa te linistesti, nu are sens sa dai atata greutate unor semnificatii care nu exista si nu au nicio legatura cu realitatea.

| THRUSTMASTER a răspuns:

Incearca data viitoare sa pui si tu niste intrebari bradului. Iti recomand sa pui o foaie si un creion langa pat si primul lucru pe care il faci este sa notezi ce ai visat. Nu esti nebun. Universul poate iti spune ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru carevaescu):

Poate vizioneaza filme horror si de aici si visele urîte

| StoicAnalysis a răspuns:

O sa sune stupid, dar incearca sa interactionezi cu bradul respectiv. Daca nu reusesti intr-un fel sa elimini visul, mergi la psihoterapeut.

| Hyperion7 a răspuns:

Înainte de a te culca, aerisește camera, eu am pățit sa am episoade nașpa de paralizie in somn din cauza faptului că nu am aerisit înainte camera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea am vise, adică nu mi le amintesc pentru ca ma culc foarte târziu! Visele nu au nicio semnificație, creierul nostru procesează în timpul nopții ceea ce s-a întâmplat în timpul zilei! Tu pentru ca te gândești non-stop la asta, ai numai visul ăsta în fiecare seară! Încearcă sa bei ceai cald seara și sa îți aerisești camera! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta paduricea din vis. Poate e dintr-o poezie sau poate din zona undeva.

| frenkie a răspuns:

Am citit răspunsurile celorlalți, și sunt de părere, de asemenea, că acest vis specific ascunde, cu siguranță, o anumita stare interioară pe care tu o ai, și pe care, poate, ți-e greu să o identifici. Încearcă să te gândești la ultimele evenimente trăite din viața ta, ce te-a marcat, cum te-ai simțit în ultimul timp în viața ta. Poate ai trecut prin anumite situații care au fost marcante pentru tine, sau ai avut o perioadă de stres dintr-un anumit motiv, sau etc. Important este că toate lucrurile ce apar în acest vis al tău pot fi simboluri pentru anumite conflicte emoționale pe care tu le ai. Dacă ți se pare tentantă propunerea, îți recomand să citești Viața Simbolică, scrisă de Carl Gustav Jung. În această carte se discută la un moment dat semnificația viselor și cum pot apărea conflictele noastre sub formă de tot felul de simboluri (care bineînțeles, sunt subiective, deoarece cu siguranță, un rechin, de ex, nu va însemna același lucru pentru mine și pentru tine).