| FanOfPostMalone a întrebat:

Din luna Noiembrie cam așa, mi-a apărut pe degetul mijlociu o bubiță, ca un fel de neg, daca apasam mă durea. În timp, a crescut. Acum buba are o forma foarte ciudata în sensul ca e în carne, și ieșită în afară puțin cam prea ieșită. Dacă îmi pun degetul inelar pe acea buba diferența dintre amândouă degete este de 1 cm. Deci cam așa este buba. Am inteles ca dacă merg la dermatolog o sa mă taie și nu prea as vrea. În prezent îmi dau de 3 ori pe zi cu o soluție, numita Duofilm. Jumate de buba este ieșită din carnea dar dacă încerc sa o scot mă doare foarte rău și este "înfiptă acolo". O cunoștință mi-a spus ca se numește "sugiu". Acum nu știu și în caz de o sa îmi pice, cred ca o sa îmi rămâna o gaura. Și îmi e destul de frica. Va rog, daca puteți sa îmi explicați ce se întâmplă! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Eu am scapat de negi cu asta :
Pui intr-un pahar putina apa, otet si coaja de lamaie.Trebuie sa stea la rece timp de doua saptamani. Porma iei o bucata de coaja si o pui cu un plasture ceva timp de o sapt.
Porma dupa acea saptamana o sa stai cam o luna pana dispare si nu ramane gaura.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi la un dermatolog, cunostinta are dreptate si o asemenea problema nu poate fi tratata acasa.

| FanOfPostMalone explică (pentru Crackman):

Mulțumesc! Sper ca va fi bine, m-a exasperat buba asta și mereu trebuie sa o ascund când fac ceva cu mâinile.