| ancaanca2344 a întrebat:

Bună, dragilor!
Eu am aproape 2 luni de când lucrez aici! E primul loc de muncă și sunt la început cu totul, Adică abia am terminat liceul acum ceva timp!
Lucrez 6 zile din 7 câte 8 ore jumate zilnic doar de dimineață. Mă trezesc la 4:30 zilnic.
Problema e că eu sunt obosită groaznic, dorm 7-7ore și 30 de minute somn, iau vitamine, fac stretching, mănânc ok, dar nu știu dacă e normal să mă simt așa. Chestia e că da, de când mă știu sunt genul foarte somnoroasă, mai ales la un loc de muncă la care se muncește fizic. Asta am observat eu cel puțin la mine de când m-am angajat. La școală/ liceu stăteam in bancă barem de nu mă epuizam chiar așa de tare. Nici programul ăsta de 6 zile în continuu nu l suport, dar nu mi pot schimba nici locul ăsta de muncă din cauza anumitor motive.
Chestia e ca nu-mi dau seama dacă e normal sau nu ceea ce pățesc. Mi se pare groaznic. Trăiesc zilnic un coșmar. Mie din câte am observat, îmi trebuie 2 zile libere obligatoriu ca să pot face față. Cel puțin așa mi era bine la liceu ca să pot face față, dar nu știu dacă pot compara programul de liceu cu cel de la un loc muncă pentru că la un loc de muncă e mult mai obositor. Eu credeam că e mai diferit. Voi ce credeți: 2 zile fac mult mai mult diferența, nu? Sau greșesc eu?
Simt slăbiciune in corp, mă ustură ochii foarte tare, mă simt adormită, slăbită, moleșită, abia imi vine sa ma țin pe picioare, plus pe lângă asta am și gândirea foarte încețoșată! Lucruri ușoare, da? Mă chinuiesc să le înțeleg efectiv, nimic n are sens nici măcar 1+1, nu recunosc locuri cunoscute, îmi forțez practic creierul și l storc la maxim ca să văd la ce se referă cineva sau ceva. Mi e groază. Dar asta doar la oboseală pățesc cel mai tare. Și uit foarte mult: daca sunt întrebată ce am făcut ieri sau zilele trecute, nu mi aduc aminte o iotă.
Medicii la care am fost mi-au zis că e ceva normal că e de la stres sau asta, da, nu zic nu, doar că la oboseală mi e groază și mi vine să dorm și 9-10-11 ore aproape zilnic dacă lucrez. Nu știu ce să zic. Nu știu dacă așa e felul meu, gen așa să am corpul, sau dacă e vreo problemă, asta e și ideea. A mai pățit cineva așa?
Vi se pare normal? Mă chinuiesc groaznic sa înțeleg la ce se referă cineva mai ales in vorbire, scris mi e mai ok, dar in vorbire nu realizez o iotă din ce mi se vorbește. Toată lumea imi explică nu știu in câte moduri ca sa ma facă să înțeleg când e nevoie.

Și pe lângă asta: mai e încă o chestie:
Toate persoanele pe care pe care le am întrebat mi-au zis că dorm 4-5-6 ore de somn in fiecare noapte.
Eu am rămas șocată și eram: what? Toată viața să fiu nevoită să dorm 4-5 ore pe noapte pentru un loc de muncă?
Chestia e că eu abia fac față cu 7 ore, cam așa de somn, d apăi sub 7 ore.
M au băgat in sperieți cu ce mi-au zis și numai gândul ca sa dorm atât de puțin mă face s o iau razna. ????????
Cum se descurcă oamenii de genul să facă față? Se forțează zilnic să facă față cu dormit puțin sau așa li se obișnuiește corpul după o vreme și cu trecerea timpului?
Mi e groază să aud sau să știu să mă forțez ca să stau trează și să trăiesc in ritmul ăsta pana la 60 de ani.
Ce să fac?
Și n primul rând: vreaau sa ma lămurească cineva și pe mine: care i faza cu oamenii care dorm atât de puțin? Nu vor ei sa doarmă sau chiar nu și permit? Chiar va trebui s o țin și eu in ritmul ăsta toată viața și voi fi nevoită? Asta înseamnă viața "de adult" pe bune?
Vreau să aflu un răspuns la ambele situații ale mele.
Mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"am și gândirea foarte încețoșată!" - Și la liceu se întâmpla asta (cu gândirea încețoșată)?
În altă ordine de idei, nici nu te gândi să scurtezi timpul de somn (sub 7 ore).
Și iar în altă ordine...Fă tot posibilul și schimbă jobul. Îți trebuie două zile libere pe săptămână.

| alina2k18 a răspuns:

Nu e legal sa ai 5 zile lucrate fara 2 libere consecutive.
In ce domeniu este?
Vorbeste cu seful/managerul, repet, nu este legal programul asta.